Hlavní navigace

Jaká smlouva se vám vyplatí na letní brigádu?

Sdílet

Na letní brigádu si chodí přivydělat až 90 % českých studentů. Letošní nabídka brigád je navíc výrazně vyšší a díky nedostatku zaměstnanců mohou být vyšší i výdělky. Podle délky brigády je pak dobré zvolit vhodný typ smlouvy. Vyšší hodinová mzda totiž ještě automaticky nemusí znamenat vyšší výdělek. Při krátkodobé brigádě s měsíční mzdou do 10 00 Kč je nejvýhodnější uzavřít dohodu o provedení práce. Ta musí být uzavřena písemně a ještě před nástupem do práce by měl brigádník podepsat růžové prohlášení k dani. V opačném případě totiž dostane méně peněz, protože za něj zaměstnavatel odvede daň z příjmu, říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společnosti TaxVision.

Dohoda o provedení práce je omezena tím, že za kalendářní rok můžete u jednoho zaměstnavatele odpracovat maximálně 300 hodin. Pokud je váš výdělek nižší než 10 000 Kč, nevzniká vám povinnost platit sociální a zdravotní pojištění.

U celoroční brigády se ale vyplatí uzavřít spíše dohodu o pracovní činnosti. Dohody o pracovní činnosti sice nejsou omezeny počtem hodin, ale odvádí se z nich sociální a zdravotní pojištění. S vyšším výdělkem tak roste i daňové zatížení. Studentovi už se z hrubé mzdy odečítá zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmu zmírněná slevou na studenta o 335 Kč a na poplatníka o 2070 Kč, vysvětlila Blanka Štarmanová. Výjimkou je případ, kdy si vyděláte maximálně 2500 Kč měsíčně. Tehdy vám výše uvedená povinnost nevzniká.

Pokud jste evidováni na úřadu práce, můžete si přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy, tedy 5500 Kč měsíčně.

O vhodné smlouvě na letní brigádu jsme psali v článku Kdy a jakou podepsat smlouvu na letní brigádu?

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).