Hlavní navigace

Jak zaujmout zaměstnavatele a jak si říct o plat?

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 9. 2016

Během září se na trhu práce tradičně rojí čerství absolventi. Často nevědí, co by chtěli dělat a co mohou zaměstnavateli nabídnout. Někteří hledají práci bez praxe, jiní zamíří na stáž. Kromě v praxe v oboru na ní získají certifikát, na který se mohou odkázat ve svém životopise.

To je mimochodem vaše důležitá vizitka, která firmu zaujme nebo odradí. Základem úspěchu je životopis zpracovaný tak, aby zaujal natolik, že dostanete pozvání k osobnímu pohovoru, kde poté můžete své kvality potvrdit. Nepodceňujte ani motivační dopis. Připravte si také prezentaci, v rámci níž se dokážete dobře prodat a při osobním pohovoru dobře zaujmout, radí Jakub Šumichrast z personálně-poradenské společnosti McROY Czech, podle kterého zaměstnavatelé vidí při náboru pracovníků rozdíly mezi absolventy a uchazeči s praxí.

Praktické zkušenosti vyžadují především zaměstnavatelé působící v oblasti stavebnictví a průmyslu. Některé firmy se přijímání absolventů zcela vyhýbají, upozornil Šumichrast.

S přijímacím pohovorem samozřejmě souvisí i vyjednávání o platových podmínkách. Podle Šumichrasta bývají očekávání často vzdálená od reality. Je vhodné si uvědomit, že nemůžu mít všechno hned a nástupní plat opravdu znamená jen nástupní, zdůraznil.

Pokud nemáte reálnou představu, zeptejte se v pracovní agentuře, vyhledejte si platové průzkumy nebo se zeptejte se na nástupní plat i kamarádů či známých ve svém oboru.

První pracovní rok až dva se vyplatí brát jako dobře placenou praxi, kdy si absolvent vyzkouší daný obor a načerpá zkušenosti a dovednosti do dalšího profesního života. Pokud se někomu nabídnutá částka nelíbí, může zkusit vyjednávat a vytáhnout všechny své řádně podložené argumenty, jako je brigáda či praxe v zahraničí nebo znalost neobvyklého cizího jazyka, uzavřel Šumichrast.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).