Hlavní navigace

Jak vybrat cestovní pojištění a jak na něm ušetřit?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 3. 2012

Jaro přineslo pěkné počasí i chuť cestovat. K výletům za hranice neodmyslitelně patří i cestovní pojištění. Jak se ale orientovat v nabídkách tak, abyste vybrali ten nejlepší produkt?

Cestujete často? Pokud ano, zapřemýšlejte, zda by se vám finančně nehodilo spíše celoroční cestovní pojištění s neomezeným počtem cest. Dejte však pozor na to, že délka jedné cesty nemůže podle podmínek často překročit určitý počet dní.

Budete na cestách pracovat? Pak nezapomeňte sjednat pojištění, které pokrývá pracovní cestu.    

Nebudete pracovat ale spíše si aktivně zasportujete? Pak pozor na podmínky. Některé sporty už se považují za rizikové a je nutné si pro jejich krytí dokoupit připojištění. K některým se můžete navíc dostat náhodou a ani si neuvědomíte, že se účastníte rizikové aktivity, kterou podle pojistných podmínek pojištění nekryje. Na pláži to může být například jízda na vodním skútru, vodní lyžování či potápění s instruktorem. Vždy záleží na konkrétních podmínkách pojišťovny, protože podmínky se od sebe mírně liší.

Pokud budete chodit po horách, zjistěte si v jakých výškách jsou vaše trasy a podle toho zvolte vhodný tarif. Vysokohorská turistika je obvykle v pojištění omezena výškou, např. 4000 m. n. m. Některé pojišťovny nezahrnují výstupy na vrchol Via Ferrata, upozornil Martin Procházka, pojišťovací specialista pojišťovny UNIQA.

Ušetřit výrazné náklady může i pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud například někoho neúmyslně zraníte nebo způsobíte jinou škodu, je v zahraničí docela běžné, že poškozená osoba po vás bude chtít vysoudit odškodné. 

Běžnou součástí nabídky pojišťoven je i připojištění zavazadel. V případě poškození či ztráty zavazadel dostanete náhradu byla-li oficiálně předána dopravci či v případě odcizení krádeží či vloupáním v místě pobytu nebo z vašeho vozu. Je potřeba vždy pročíst výluky a podmínky tohoto připojištění. Některé pojišťovny mají ve výlukách i fotoaparáty a elektroniku všeho druhu, varuje Procházka.

Jedním z faktorů podle kterých se rozhodnout by určitě měla být také kvalita asistenčních služeb dostupná po 24 hodin. Jejich nabídka a výše krytí je tak různá, že se vyplatí hledat nabídku která vám sedne na míru.

Velká konkurence stlačuje cenu pojištění na zajímavé úrovně. Vy můžete ušetřit ještě více. Prozkoumejte například, zda nemůžete sjednat cestovní pojištění k vaší platební kartě nebo zda už ho k ní dokonce nemáte automaticky sjednané.  Čtěte více: Pojištění ke kartám vyjde levněji než samostatné, ale nabídce cestovních kanceláří nestačí

Další možnost, jak na cestovním pojištění ušetřit, mají držitelé ISIC karet. Cestovní pojištění zahrnuje i krytí extrémních sportů a vyjíždět můžete během roku opakovaně bez nutnosti hlásit jednotlivé cesty. Toto pojištění lze zřídit i držitelům průkazů ISIC Scholar nebo iYTC.  Čtěte více: Tipy na slevy, které získáte s kartou ISIC

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).