S otcem svých dětí nežijete a děti máte svěřeny do své péče. Sice jste domluveni na tom, že otec bude na děti pravidelně přispívat, ale nedochází k tomu. Buď chodí peníze nepravidelně, nebo v menší výši, než v jaké jste se domluvili. Případně přestane otec na děti platit úplně. Rady, jak v takovém případě postupovat, zveřejnila společnost VašeVýživné.cz.
Nejdůležitější je, aby byl otec dětí zapsaný v rodném listě. Pokud tomu tak není, soud nemůže stanovit povinnost platit alimenty. Nejdříve totiž musíte absolvovat poměrně dlouhou cestu k určené otcovství a teprve poté postupovat dále.
Jestliže však v rodném listě je zapsaný otec dítěte, můžete přikročit k vyměření výše výživného. Pokud jste byli s otcem dětí v manželství a nyní se rozvádíte, nic vyměřovat nemusíte, to za vás automaticky udělá soud. Jestliže se dítě narodilo ve volném svazku, je situace jiná. S žádostí o vyměření výživného se musíte obrátit na soud s místní působností dle vašeho trvalého bydliště. Tím bude přesně určena finanční povinnost partnera vůči dítěti.
Soud rozhoduje o výši výživného na základě životních podmínek obou rodičů. Existuje tabulka, která určuje orientační výživné podle procenta z čistých příjmů. Jde však o nezávaznou metodickou pomůcku. Při žádosti o výživném se jí ale můžete rámcově řídit. Výše výživného se odvíjí od věku dítěte:
- 0–5 let - 9–13 %,
- 6–9 let – 11–15 %,
- 10–14 let – 14–18 %,
- 15–17 let – 17–21 %,
- 18 a více let – 20–24 %.
Pokud vám otec dítěte nesdělil svůj příjem, určí soud výživné z předpokládaného příjmu dlužníka ve výši 25násobku životního minima. Na výživném se samozřejmě můžete dohodnout i mimosoudně, pokud oba rodiče souhlasí.
Jestliže ale k mimosoudní dohodě nedošlo, musí otec platit alimenty vždy v měsíčním předstihu. Do 18 let věku dítěte platí alimenty do vašich rukou, po dosažení 18 let pak přímo dítěti. Alimenty musí být zaslány ve výši, kterou určil soud. A opět platí, že pokud jste se nedohodli jinak, nemohou od nich být odečítány dodatečné náklady, které otec dětem platí v rámci návštěv u něj nebo ze své vůle.
Dítě má na alimenty nárok dokud se neosamostatní a nebude pracovat. Hranici zákon neurčuje. Dokud dítě studuje a nemá kvůli tomu čas na zaměstnání na plný úvazek, mají jeho rodiče vyživovací povinnost.
V případě, že dojde k tomu, že otec alimenty neplatí, je potřeba se obrátit na soud. Pokud již soud potvrdil výši výživného, je možné postoupit dál. Jedná-li se o první výpadek partnera, který navíc komunikuje a k závazku se hlásí, je situace jednodušší. V takovém případě je možné domluvit se na splátkovém plánu. V případě, kdy partner například ztratil práci a nemůže hradit smluvenou výši výživného, může soud výši splátky upravit takzvanou valorizací.
Pokud ale dochází k omezení plateb nebo výpadkům placení alimentů po delší dobu, než 4 měsíce, jednejte. Kontaktujte místní oddělení policie a podejte návrh na vymožení dlužného výživného soudním exekutorem.