Hlavní navigace

Konkurence mezi exekutory je podle některých senátorů protiústavní. Rozhodne soud

Sdílet

Jiří Hovorka 23. 2. 2018

Skupina senátorů napadla u Ústavního soudu současná exekuční pravidla. Vadí jim, že si věřitelé mohou vybrat k vymáhání pohledávky kteréhokoli exekutora, informuje agentura ČTK. Konkurenční prostředí mezi exekutory je podle navrhujících senátorů v rozporu s ústavním pořádkem.

V případě, že jim soud dá zapravdu, slibují si zavedení takzvané místní příslušnosti exekutorů. Dlužníkům by se tím podle senátorů mohly snížit náklady na vymáhání jejich dluhů.

Skupina senátorů konkrétně navrhla zrušení ustanovení, podle kterého „exekuci vede ten exekutor, kterého v exekučním návrhu označí oprávněný a který je zapsán v rejstříku zahájených exekucí“. Podnět podepsalo 25 členů horní komory z několika stran.

Skončí boj soudních exekutorů o oprávněné a jejich exekuce, skončí soutěž exekutorů o to, který úřad bude mít nejvíce exekucí. Soudní exekutoři se budou věnovat vedení svých úřadů, nikoliv obchodování na pomyslném trhu s exekucemi, řekl agentuře ČTK senátor Miroslav Nenutil (ČSSD). 

Pokus o prosazení návrhu na teritorialitu podporuje i vedení Exekutorské komory ČR. O zavedení teritoriality jsme sami dlouhodobě usilovali a jsme tedy rádi, že konečně nejsme na prosazení místní příslušnosti sami, jelikož i přes aklamace předešlé vlády se v jejích řadách nenašel silný zastánce prosazující takto zásadní změnu. Věříme, že místní příslušnost by umožnila stabilizovat exekuční prostředí, říká Martin Tunkl, člen prezidia komory.

Část exekutorů ale teritorialitu odmítá. Absolutně odmítáme dnešní slova senátora Miroslava Nenutila o tom, že soudní exekutoři by se po zavedení teritoriality věnovali vedení svých úřadů, nikoliv obchodování na pomyslném trhu s exekucemi. Nic takového se neděje. V dnešním konkurenčním prostředí, které je navíc svázáno řadou legislativních mantinelů, se exekutoři naopak musí věnovat naplno svojí práci, aby byl jejich úřad vůbec schopen fungovat. Zavedení teritoriality by naopak vedlo k tomu, že řada z nich by se vedení svých úřadů už nevěnovala, protože by je byli nuceni zavřít. A ti zbylí exekutoři budou mít přísun případů jistý, nebude tedy důvod, aby se svojí práci věnovali jakkoliv intenzivněji, reagoval za platformu Exekutoři proti teritorialitě Ondřej Marešsoudní exekutor z Litoměřic

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).