Plánování letních dovolených je v plném proudu. Bohužel ale nestačí, že si zvolíte termín a ten zaměstnavateli ohlásíte. Podle zákoníku práce ji plánuje zaměstnavatel, a tak je vhodnější oznámit vše včas a nechat si ji písemně schválit. Pokud pracovník žádá o dovolenou s dostatečným předstihem, je dobré mít schválenou dovolenku u sebe a na personálním oddělení jí odevzdat až před dovolenou. Vyhne se tak situaci, kdy nadřízený dovolenou písemně schválí a za dva měsíce předstírá, že o ničem neví,
říká Romana Rašková z personálně-poradenské společnosti McROY Czech.
Pokud vám zaměstnavatel datum změní, nebo vás z ní odvolá, musí vám nahradit náklady, které vám tím vzniknou. Tím se myslí například již zaplacený zájezd, na který ale z výše uvedeného důvodu nemůžete odcestovat.
Doporučuje se také ohlásit termín, kdy si přejete čerpat dovolenou, s předstihem. Zaměstnavatel totiž může v jednom termínu povolit neúčast pouze omezenému počtu zaměstnanců a pokud se sejde více zaměstnanců se stejným termínem čerpání, může se stát, že ty, co přijdou mezi posledními, bude muset odmítnout.
Jestliže nestihnete během roku všechnu dovolenou vyčerpat, nepřijdete o ni. Dle zákoníku práce by měla být vyčerpána do konce následujícího kalendářního roku.