Hlavní navigace

Jak současná politická situace ovlivní trhy?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 6. 2013

Premiér Petr Nečas podal demisi kvůli aféře kolem zneužívání tajných služeb a úplatkářství, do které jsou zapleteni členové ODS včetně šéfky jeho kabinetu. Co si o situaci myslí trhy a jaká reakce se dá očekávat v případě předčasných voleb nebo pokud by koalice pokračovala?

Opozice samozřejmě bojuje o možnost realizovat co nejdříve předčasné volby. Tuto možnost by asi v případě, že se nedohodnou jinak, uvítali i další koaliční politici. Podle analytika České spořitelny Martina Lobotky nebude dopad na trhy v tomto scénáři není nijak velký, protože řádné volby měly být už za rok. 

Pokud by byly místo toho už v září, není to z pohledů trhů taková změna. Vláda je navíc kvůli lepšímu rozpočtu v letošním roce, kvůli blížícím se volbám i kvůli přiznání, že dosavadní fiskální restrikce, ač nutná, přispěla ke stávající recesi, s fiskální restrikcí vesměs hotová, uvedl Lobotka s tím, že výhra opozice ve volbách jen nejspíš posune vývoj o 9 měsíců vpřed. Čekání na volby v prostředí nízké letní likvidity může přinést volatilitu na koruně i na dluhopisech, zejména s tím, jak se budou upřesňovat programy a úmysly jednotlivých stran, zejména těch opozičních. Výraznější nebo delší oslabení koruny či růst dluhopisů nečekáme, odhaduje Lobotka.

V případě, že by se stávající koalici (ODS + TOP’09 + LIDEM), podařilo s novým premiérem přežít, bude mít dohromady pouze 99 hlasů. Dva další by se jí mohlo podařit vypůjčit mezi nezařazenými. Tato alternativa z hlediska trhů neznamená žádnou změnu. Vláda avizovala mírné uvolnění fiskální politiky, s fiskální restrikcí je konec. Koruna ani dluhopisy v tomto případě nereagují vůbec, myslí si Lobotka.

Pokud by místo toho dostala slovo úřednická vláda, neuskutečnilo by se z hlediska skutečné hospodářské politiky podle Lobotky nic zásadního.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).