Hlavní navigace

Jak se v cenách hypoték projeví zvýšení sazeb Českou národní bankou?

Sdílet

Gabriela Hájková 8. 11. 2017

Loni v říjnu hypotéky dosáhly úrokového dna, v listopadu 2016 začaly sazby pomalu růst. Za rok 70% hypoteční úvěry zdražily o 4 desetiny procenta a hypotéky do 85 % LTV skoro o celé procento. Informace vyplývají ze zprávy společnosti Golem Finance.

Růst sazeb akceleroval hlavně u hypoték s LTV nad 80 % kvůli chystaným doporučením České národní banky (ČNB), ale zvolna zdražovaly i sazby hypoték v „neregulovaném“ pásmu do 80 % LTV.


Autor: Golem Finance

Pozitivní obrat vidíme u hypoték v regulovaném pásmu nad 80 % LTV. Kde banky cenu zpočátku hodně „napálily“, aby omezily příjem poptávek po úvěrech v regulovaném pásmu 80 – 90 % LTV. Nyní, když se bankám podařilo poptávku zkorigovat do vymezeného koridoru, začínají sazby vysokoeltévéčkových hypoték částečně rozmrzat a index GOFI v říjnu meziměsíčně klesl 2,97 % na 2,94 % a index GOFI90 poklesl z 3,14 % na 3,11 %, informoval Luboš Svačina, mluvčí Golem Finance.

Kromě regulace hypoték na hladinu úrokových sazeb působí také zvyšování sazeb na mezibankovním trhu. Peníze na vstupu bankám za posledních 12 měsíců zdražily v případě 3letých fixací téměř 4násobně a o mnoho lepší to není ani u frekventovaných 5letých fixací. V hypotékách se toto zdražení „suroviny“ zatím promítlo relativně málo jednak díky přebytku likvidity, ale především díky tvrdé vzájemné konkurenci bank, vysvětlil Svačina.

Kromě toho na čtvrtečním zasedání ČNB rozhodla o navýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Z pohledu hypoték s fixní sazbou změna sazeb ČNB nehraje zas tak velkou roli, protože fixní sazby jsou sazbami ČNB ovlivněny jen nepřímo přes mezibankovní trh. Jiná je situace u variabilních sazeb. V sazbě PRIBOR se nárůst sazeb promítl téměř okamžitě a 1M PRIBOR, na který je navázána většina hypoték s variabilní sazbou, stoupl z 0,4 na 0,6 procenta, upozornil Svačina, podle kterého se u fixních sazeb tento krok ČNB projeví spíše jako příležitost bank pro navýšení hypotečních sazeb a dorovnání nyní stlačených ziskových marží. Od začátku listopadu podle Svačiny zvýšila sazby Sberbank, UniCredit Bank, Raiffeisenbank a Česká spořitelna.   

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).