Hlavní navigace

Jak se daří bankovním nováčkům? Z 5 bank jsou jen 2 v zisku

Sdílet

Arsen Lazarevič 2. 7. 2013

Z 5 nových bank, které v nedávné době vstoupily na bankovní trh, jsou jen 2 v zisku. Podařilo se to zatím jen Fio Bank a mBank. mBank má však nejvíce klientů, překonala metu 400 000 klientů a dostala se do zisku (trvalo to však 5 let).

Fio banka zase profitovala na tom, že nevznikla na „zelené louce" a do bankovního byznysu už si přinesla 60 000 členů bývalé družstevní záložny a klientů burzovní společnosti. Záložna generovala navíc zisk i před transformací na banku.

Více než 150 000 klientů získala Air Bank, která je však také ve ztrátě, avšak nižší, než banka plánovala. Ve ztrátě je také Zuno Bank, která má však smělé plány: Naším cílem je dostat se do zisku během tří až pěti let od vstupu na trh, říká mluvčí Zuno Bank Lukáš Tomis

Naopak moc se nedaří Equa Bank, která zatím získala jen 40 000 klientů a je také ve ztrátě. Aby však byla banka zisková, musí mít klientu 5× více:  Existuje přímá závislost mezi počtem klientů a ziskovostí banky, klíčem je tedy získat v budoucích letech dostatečný počet aktivních klientů, potvrzuje mluvčí Equa bank Markéta Dvořáčková.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 7. 2013 15:44

  Předseda (neregistrovaný) 82.113.48.---

  Tady si pan autor opravdu nedal skoro žádnou práci a jen odcitoval něco z médií - mBank vstoupila na trh v roce 2007, tj několik let před bankami, jako je Zuno, Equa nebo Air bank. Fio dokonce začalo jako družstevní záložna (de facto banka) existovat už od roku 1996, takže je vidět, že u banky zkrátka chvíli trvá, než se počáteční investice vrátí, proto jsou současné mladé nové banky stále ještě ve ztrátě a ty starší se teprve nedávno přehouply do zisku, je to zkrátka realita tohoto podnikání - alespoň tuhle jednoduchou úvahu mohl autor do článku vložit...

 • 2. 7. 2013 17:23

  arsen.lazarevic

  Dobrý den, cílem novináře je přinášet faktické informace, vlastních úvah by se měl vyvarovat. Samozřejmě, máte v tomto případě pravdu. Pokud se ale podíváte na první cíle mBank po vstupu na český trh, byly mnohem ambicioznější a podařilo se jich dosáhnout až po určité době, banka byla také nucena výrazně snížit úroky na sporičím účtu a změnit ceník (výběry byly předtím zdarma)

 • 3. 7. 2013 0:08

  Milan (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Naopak, cile mbank byly mnohem nizzsi nez skutecnost - tusim ze pocet klientu, co planovali po 3 letech dosahli v prvnim roce.

  A kupodivu i prekrocene cile zpusobovali problem, protoze banka mela mnohem vice hotovosti nez planovala a nemela jeste pripravene ruzne pujcky a hypoteky. Do jiste miry ma ten problem dodnes (mnohem vice vkladu nez pukcek).
  Prave proto snizovali uroky, aby lide presunuli vklady nekam jinam, nemeli pro ne vyuziti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).