Některé zboží už jinak než použité neseženete. Například knihu, která je již dávno vyprodaná a dotisk se neplánuje. Místo obíhání antikvariátů je snazší a rychlejší se podívat na internet. Češi ale kupují mnohem více použitého zboží, nejen knihy. Na internetu nakupují značkové kabelky, mobilní telefony, nábytek atd. Z druhé ruky je to zkrátka levnější. Co když je ale výrobek vadný?
Rozdíl v případné reklamaci je v tom, jestli nakupujete od podnikatele, nebo od soukromé osoby. V případě nákupu použitého zboží od podnikatele jste jako kupující mnohem šířeji chráněni a zboží můžete reklamovat téměř ve stejném režimu a se stejnou vymahatelností, jako když kupujete nové zboží. Pokud koupíte zboží od soukromé osoby, tak vám sice rovněž odpovídá za vady věci, není tu ale stanovena lhůta pro vyřízení reklamace. V případě, kdy prodávající soukromá osoba svoji odpovědnost neuzná, budete muset nárok uplatňovat u soudu,
vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Když nakupujete použité zboží od podnikatele, musí vás informovat o tom, že zboží už bylo použito. Dále je povinen vás upozornit na vady a na míru opotřebení. Pokud například kupujete ojetý automobil, měli byste kromě informace o datu koupě předchozím majitelem dostat také údaj o počtu najetých kilometrů, protože to má vliv na míru opotřebení jednotlivých částí vozu. V jiných případech může být odhad opotřebení a budoucí životnosti obtížnější. Třeba při koupi kuchyňského spotřebiče vám nezbude než zaměřit se na materiál výrobku, jeho provedení nebo cenu.
Jestliže o vadách dopředu víte a přesto zboží koupíte, nemáte následně nárok na tyto vady uplatnit reklamaci. Vadou se totiž podle zákona rozumí jen nesoulad mezi skutečným stavem zboží a tím, co deklaroval prodejce. Vše je ale třeba posuzovat individuálně. Například při nákupu rok starého notebooku se dá očekávat, že baterie bude mít horší vlastnosti, než nová. Když se tedy bude vybíjet o třetinu rychleji, není to důvod k reklamaci. Pokud by ale měla nulovou kapacitu, rozhodně reklamujte.
Zákon pak následně stanoví, jak má prodejce vadu odstranit. Jedná se o opravu, která nijak nesníží hodnotu zboží, výměnu za zcela stejný nový bezvadný kus, odstoupení od kupní smlouvy či slevu v případě, že vada nebrání dalšímu užívání. V případě použitého zboží však není dost dobře možné, aby prodávající sehnal zcela stejně opotřebovaný jiný kus. Zákon tedy v tomto případě namísto výměny zboží přiznává kupujícímu právo na přiměřenou slevu z ceny.