Hlavní navigace

Jak přežít první a poslední týden v zaměstnání při změně práce?

Sdílet

Gabriela Hájková 7. 12. 2016

Přelom roku je pro mnohé symbolickou příležitostí pro změnu zaměstnání, pro jiné zase nutnost například pokud jim končí smlouva na dobu určitou. Jak postupovat během prvního týdne na novém pracovišti a na co si dát pozor během posledních dnů v původním zaměstnání?

Abyste za sebou nezanechali ve starém zaměstnání špatnou vizitku, plňte své úkoly poctivě až do konce i přes to, že už vás k tomu vnitřně nic nemotivuje. V opačném případě byste jen přidělávali práci svým kolegům či nástupci. Pro toho je férové připravit dobrou půdu pro start, případně mu předat důležité informace, pokud už se zaučuje před vaším odchodem.
 Hodí se nechat na sebe i kontakt, kdyby bylo nutné zpětně něco vyřídit. S bývalými kolegy a nadřízenými se také sluší rozloučit, než definitivně odejdete. Vše zmíněné je slušnost a kromě toho si může nový zaměstnavatel do vaší práce zavolat se zpožděním o reference. Nehledě na to, že nikdy nevíte, kdy a kde se znovu se svými bývalými kolegy a nadřízenými zase potkáte.

V nové práci máte už během prvního týdne naopak šanci rozhodnout o prvotním dojmu. Měli byste se tedy snažit svého šéfa a okolí přesvědčit, že jste byli dobrá volba a skvěle doplníte stávající tým.

První dojem dvakrát neuděláte. V nové práci je ze začátku lepší více poslouchat a méně mluvit. Chybou bývá, když se někdo na novém pracovišti hned během prvního týdne tváří, že všechno zná a ví, radí Tomáš Surka ze společnosti McROY Czech.

Pokud vás tak hned první týden napadne nějaký zlepšovák, chvilku si počkejte, než s ním přijdete. Stejně tak se hned nevyplatí radit služebně starším kolegům nebo upozorňovat na jejich chyby. Není dobré ani hanit předchozího zaměstnavatele, i když mohou mít lidé dobré důvody, proč ho opustili. Noví nadřízení se mohou vylekat, že stejným způsobem budete jednou mluvit o nich, upozornil Surka.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).