Hlavní navigace

Jak nahlásit škodu pojišťovně, když vám voda vyplavila dům?

Sdílet

Gabriela Hájková 30. 5. 2016

Po posledních bouřkách a krupobití klienti pojišťoven postupně hlásí vytopené sklepy, ucpané kanalizace nebo poničené zahrady a jejich vybavení. Podle statistik Slavia pojišťovny je nejvíce případů ve Středočeském kraji. 

Většina škod je hrazena z pojištění domácnosti a nemovitosti, jedná se zejména o poškozené fasády a střechy domů, vyplavené sklepy, škody v domácnostech způsobené ucpanou kanalizací a také zničené zahrady, například rozbité skleníky a další zahradní vybavení, upřesnil Jan Vlček ze Slavia pojišťovny, podle kterého další významnou skupinu škod tvoří poškozené automobily. 

Pokud vám nevyzpytatelné počasí způsobilo škodu na majetku, s jejím hlášením neotálejte.

  1. Co nejdříve ji zdokumentujte. Pokud máte ucházející fotoaparát na mobilním telefonu, stačí škody důkladně nafotit na mobilním zařízení.
  2. Dále si nezapomeňte pořídit soupis poškozených věcí a případně i doklady o jejich pořízení (účtenky, faktury, záruční listy apod.).
  3. Ověřte si, zda vám škodu kryje pojistka. Pokud máte například sjednanou nejlevnější variantu povinného ručení, ta nebude krýt škody na vozidle. Některé dražší varianty ale tyto škody kryjí. Standardně je pak kryje havarijní pojištění. To samé platí u pojištění nemovitosti a domácnosti. Základní balíčky se často nevztahují třeba právě na záplavu či povodeň.
  4. Urychleně kontaktujte svou pojišťovnu e-mailem, telefonicky nebo přes webovou či mobilní aplikaci.

Po nahlášení škody bude nutné, aby poničený automobil zkontroloval technik pojišťovny nebo partnerského autoservisu. Opravu automobilu si pak zajistí majitel vozu a pojišťovna mu následně proplatí náklady nebo je automobil opraven v partnerském servisu na náklady pojišťovny. Při konečném vyúčtování je třeba brát v úvahu také výši spoluúčasti, dodal Vlček.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).