Hlavní navigace

Pokud při důchodovém věku nemáte odpracované roky, "zdravotko" zaplatí stát

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 9. 2012

Stát platí zdravotní pojištění za osoby, které dosáhly důchodového věku pro vznik nároku na starobní důchod, ale nesplňují další podmínku pro jeho přiznání. Tou je získání potřebné doby pojištění. 

Stát je ale plátcem pojistného jen za ty osoby, které nemají žádný příjem. Ani z podnikání, ze zaměstnání ani jako spolupracující osoby. Pro tyto účely není možné také pobírat žádný důchod z ciziny ani pokud nepřesahuje měsíční částku stanovenou pro minimální mzdu.

Do kategorie státních pojištěnců nemůže být zařazena osoba splňující všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu, která však o něj nepožádala, doplnil Jiří Rod, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 11. 10. 2012 21:21

  Robinsonka (neregistrovaný) ---.sedlcany.cz

  Podobný dotaz byl položen i na stránkách VZP. Na něj zde odpovídal Mgr. Jiří Rod vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP ČR.

  Dosáhla jsem důchodového věku, ale pro přiznání starobního důchodu nesplňuji podmínku odpracovaných let. Manžel podniká a já mám příjem jako jeho spolupracující osoba. Má za mě platit pojistné na zdravotní pojištění stát?

  Stát je výhradním plátcem pojistného za osoby, které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují podmínky pro přiznání starobního důchodu (nemají odpracovány předepsané roky). Do této kategorie může však být pojištěnec zařazen jen tehdy, když nemá příjem ze zaměstnání ani ze samostatné výdělečné činnosti a nepožívá žádný důchod z ciziny nebo tento důchod nepřesahuje měsíčně částku ve výši minimální mzdy.
  Znamená to, že by za vás stát byl plátcem pojistného, jen pokud byste neměla žádný příjem. To však nesplňujete vzhledem k tomu, že je na vás rozpočítáván manželův příjem z výdělečné činnosti. Musíte si tedy hradit pojistné na zdravotní pojištění nadále jako OSVČ (pro účely zdravotního pojištění se za OSVČ považují spolupracující osoby OSVČ, pokud podle zákona o daních z příjmů lze na ně rozdělovat příjmy dosažené výkonem spolupráce a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení).
  Můžeme ještě dodat, že do kategorie státních pojištěnců nemůže být zařazena osoba splňující všechny podmínky pro přiznání starobního důchodu, která však o něj nepožádala.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).