Hlavní navigace

Většina lidí považuje stavební spoření za důvěryhodné. I přesto ho chce vláda měnit

Sdílet

Arsen Lazarevič

Podle Českomoravské stavební spořitelny (ČMSS) považuje 73 % Čechů stavební spořitelny za důvěryhodné. Každý druhý člověk v ČR má založeno stavební spoření. Na účtech stavebních spořitelen je uloženo 433 miliard Kč. Vláda i přesto chce zásadně změnit koncept stavebního spoření. ČMSS nesouhlasí především s hlavní novinkovou spočívající v tom, že komerční banky budou moci také stavební spoření nabízet:

Novela zákona o stavebním spoření počítá s tím, že by stavební spoření nabízely i univerzální banky. Počítá však zároveň s tím, že by pro stavební spořitelny a banky platila odlišná pravidla. Striktní pravidla určující, jak mohou v zájmu bezpečnosti klientských vkladů nakládat s úsporami účastníků stavebního spoření, by i nadále platila pro stavební spořitelny. Přitom banky by mohly nakládat s klientskými vklady bez omezení, uvádí ČMSS na své stránce Nechceme změny ve stavebku.

Podle spořitelny by vstup bank na trh stavebního spoření vedl k tomu, že prioritně by vklady účastníků mohly banky využívat na mnohem ziskovější a pro klienty i dražší půjčky mimo systém stavebního spoření nebo by klientské vklady mohly investovat i do rizikových finančních produktů. V konečném důsledku by rozšíření stavebního spoření na univerzální banky nevedlo k posílení financování bytových potřeb obyvatel, uvádí ČMSS.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).