Jak na zdravotní pojištění, když jedete do zahraničí jako au-pair?

27. 8. 2013

Sdílet

Nedostali jste se na školu a tak na rok odjíždíte do Anglie zlepšit svůj cizí jazyk jako au-pair? Jak to bude s platbou za zdravotní péči a se zdravotním pojištěním? 

Před výjezdem je nutné zjistit, zda bude tato práce mít náležitosti zaměstnání (výdělečné činnosti). V takovém případě byste si platili (nebo za vás platil zaměstnavatel) pojištění v místě vašeho pobytu.  Za předpokladu, že byste jako au-pair byla účastna tamního zákonného systému sociálního a zdravotního zabezpečení, vztahovaly by se na vás předpisy státu, na jehož území pracujete. Průkaz zdravotního pojištění byste měla britský a na jeho základě a podle tamních podmínek byste měla zajištěnou případnou zdravotní péči. Situaci ale musíte předem oznámit své české zdravotní pojišťovně a také musíte odevzdat svůj český průkaz pojištěnce, vysvětluje Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Pokud tato práce nesplní náležitosti klasifikace výdělečné činnosti (zaměstnání) a nebudete se proto účastnit tamního zákonného systému pojištění, budete nadále povinně účastni českého systému pojištění. Pokud nemáte statut studenta, budete si hradit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (účast na důchodovém pojištění je dobrovolná). Do zahraničí pak vycestujete s českým průkazem pojištěnce a lékařsky nezbytnou zdravotní péči budete nárokovat na jeho základě na účet české pojišťovny, ale za stejných podmínek, jako tamní pojištěnci. Pokud je zde tedy obvyklá určitá míra spoluúčasti, budete se muset na nákladech péče podílet taky.

Máte také možnost přerušit svoji účast v českém systému veřejného zdravotního pojištění na základě dlouhodobého pobytu v zahraničí (platí pro pobyt delší než 6 měsíců). Podmínkou ale je, že po dobu pobytu musíte být zdravotně pojištěni (na základě své výdělečné činnosti nebo komerčně) a po návratu musíte toto pojištění své zdravotní pojišťovně doložit. Při odhlášení odevzdáte český EHIC a až do opětovného přihlášení nebudete mít nárok na hrazení nákladů ze strany české zdravotní pojišťovny (ani v Anglii, ani v Česku, budete kryti britským pojištěním), dodal Tichý.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).