Plánujete si, že už brzy začnete balit kufry na zahraniční dovolenou? Přinášíme vám 4 rady, díky kterým při svých dovolenkových radovánkách neutratíte víc, než je zdrávo.
1. Jsou místa, kde se bez platební karty neobejdete. Ale bez hotovosti také
Bezhotovostní platby jsou u nás i ve světě stále běžnější a v některých státech jsou již bezhotovostní platby preferovaným způsobem placení, kdy se tak hradí i minimální útraty u obchodníků. S touto praxí se setkáte ve Velká Británií, Švédsku, Dánsku, či Norsku. I přesto jsou státy, kde se dá platit pouze některými typy platebních karet nebo dokonce placení kartami není vůbec běžné,
říká Tomáš Hládek, odborník České bankovní asociace (ČBA) na platební styk.
Zjistěte si tedy s předstihem aktuální informace o zemích, kam míříte a ujistěte se, že vaše platební karty umožňují platby v zahraničí. V krajích, kde s platebními kartami nejsou místní moc kamarádi, mějte s sebou dostatečnou hotovost.
2. Hotovost z bankomatů vybírejte vždy v místní měně
Většina českých bank nabízí svým klientům bezplatné výběry hotovosti v zahraničí. Při výběru peněz nebo placení u obchodníků ale můžete narazit na nemilé překvapení, které v sobě skrývá nevýhodný směnný kurz, který je důsledkem tzv. Dynamic currency conversion (DCC). Bankomaty nebo platební terminály totiž rozpoznají, že platební karta byla vydána v jiné zemi, než ve které ji právě používáte, a nabídnou dvě možnosti výběru nebo platby:
- s konverzí
- bez konverze
Platba s konverzí je na první pohled lákavá, platíme přeci vlastní měnou, českými korunami, nicméně měli bychom vědět, jaký je směnný kurz dané měny a zda je pro nás taková platba výhodná,
říká Tomáš Hládek.
Když budete vybírat peníze nebo platit s konverzí měny, může být směnný kurz nevýhodný a také si připlatíte za vysoké poplatky místní banky.
Zvolte tedy variantu bez konverze, tím se použije aktuální kurz vaší domácí banky.
A pozor, zatímco v rámci Evropské unie jsou provozovatelé bankomatů a platebních terminálů povinni informovat vás před provedením platby o příslušném kurzu a poplatcích spojených s transakcí, mimo EU tato pravidla neplatí.
Pro tento případ si můžete nastavit blokaci nevýhodných výběrů z bankomatů v zahraničí ve svém mobilním nebo internetovém bankovnictví.
Dále si zjistěte, komu patří bankomat, ze kterého vybíráte hotovost. Určitě používejte jenom ty, které zjevně patří bankám. Nebankovní provozovatelé si často za svoje služby účtují další poplatky, které mohou výběr hotovosti prodražit.
3. Peníze si vyměňte už v ČR
Pokud si na dovolenou plánujete vyměnit české koruny za zahraniční měnu, raději tak učiňte ve směnárně či v bance už doma.
Stejně jako banky a směnárny v ČR nenabízejí všechny zahraniční měny, nemusí ani zahraniční banky a směnárny přijímat české koruny. Pokud se chystáte do země, jejíž měnu směnárny v České republice nenabízejí, je vhodné si předem obstarat dolary nebo eura, které pak můžete na místě směnit za místní měnu,
uvádí Tomáš Hládek z ČBA.
4. Nastavte nižší limity pro výběry
Pro případ, že na dovolené kartu ztratíte, nebo vás o ni někdo připraví, doporučuje ČBA nastavit si před odjezdem nižší denní limity pro výběry a platby a stejně tak si nastavit notifikace realizovaných plateb.
Věnujte také zvýšenou pozornost bezpečnému používání chytrého telefonu, ve kterém máte nainstalované mobilní bankovnictví. K internetu se raději připojujte pouze s využitím svých mobilních dat, nebo případně přes zabezpečenou wifi síť.