Hlavní navigace

Jak na daň při prodeji nemovitosti: Co je osvobozené a co musíte zdanit?

Sdílet

Gabriela Hájková 10. 3. 2011

Co s penězi z prodané nemovitosti? Podléhají dani z příjmu nebo jsou osvobozené? Odpověď je možné najít v naší daňové poradně, která je ode dneška opět aktivní.

Prodal jsem byt kde jsme byli s exmanželkou spoluvlastníci. Ona tam měla trvalé bydliště až do prodeje a já jsem si ho změnil cca 2 roky před prodejem. Finanční prostředky z prodeje byly použity na splacení hypotéky, kterou jsme si na tento byt brali. Jaké daně budu muset zaplatit?

Pavel Podlešák, daňový poradce: Pokud jste v bytě měli bydliště 2 roky bezprostředně před prodejem, je příjem z prodeje bytu osvobozen od daně z příjmů. Pokud jste v bytě neměl bydliště 2 roky bezprostředně před prodejem, ale vlastnil jste uvedený byt déle než 5 let, je váš příjem z prodeje bytu také od daně osvobozen.

Pokud nesplníte ani jednu z uvedených podmínek, bude nutné příjem z prodeje bytu zdanit. Do nákladů v tomto případě uplatníme nabývací cenu bytu. Dále bude nutné uhradit daň z převodu nemovitosti, která činí 3% z prodejní ceny, nebo z ceny stanovené znalcem, a to z té, která je vyšší.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 3. 2011 19:11

  třístovka (neregistrovaný) ---.153.broadband13.iol.cz

  Většinou nám zde právníci či daňoví poradci radí jen to, co jezřetelně a jasně formulováno v zákoně, který si lze snadno přečíst. A co takhle tento případ?: Koupím pozemek, postavím dům, ten prodám v okamžiku, kdy pozemek jsem držela více než 5 let, ale nemovitost je jako novostavba teprve 1 rok po kolaudaci. Vše nyní tvoří ale funkční celek.

 • 3. 6. 2011 7:18

  kravioko (neregistrovaný) ---.180.broadband2.iol.cz

  Od roku 1998 jsem žila v byte 3+1, v roce 2008 jsem tento byt odkoupila do osobního vlastnictví, od roku 2006 žiji v cizině, ale na původní adrese u nás jsem se občas při návratu zdržovala a mám tam trvalé bydlistě (řádně jsem celou dobu platila nájem + veškeré poplatky). V roce 2010 jsem tento byt pronajala. Když byt prodám, musím platit daň z příjmu??

 • 9. 4. 2012 17:37

  petras (neregistrovaný) ---.153.broadband11.iol.cz

  Dobry den, mam dotaz. Bydlim v dome cca 1 a 1/2 roku. Ted ho prodavam, a zajimalo by mne kolik % budu platit dan z prevodu. Penize pouziji na splaceni hypoteky a porizeni jineho domu. dekuji

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).