Hlavní navigace

Jak má vypadat pracovní inzerát a co napoví o firmě, která ho podala?

Sdílet

Gabriela Hájková 18. 9. 2017

Pracovní inzerát je nejčastější formou, přes kterou firmy hledají nové pracovníky. Už jen jeho podoba může o firmě mnohé napovědět.

Nejčastěji se inzeráty v současnosti vyvěšují na internetových serverech, u některých pozic se stále používá inzerce v tištěných médiích. Velký boom zažívají i sociální sítě, jako jsou Facebook a LinkedIn. Někdy firmy inzerují i v rádiích, na plakátovacích plochách a v rámci velkých kampaní také v TV.

Čtení pracovního inzerátu je pro potenciální pracovníky často prvním kontaktem s firmou hledající nové lidi. Možným zaměstnancům leccos napoví. Pokud je plný gramatických chyb a není jasně formulován, vypovídá to mnoho negativního o fungování společnosti, myslí si Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Důležité podle něj je, aby inzerát dobře vystihl, co bude hledaná osoba v práci dělat a aby podal dost informací o daném oddělení. Kupříkladu inzerát hledající manažera logistiky, který v náplni práce uvádí, že se jedná o práci při vedení týmu logistiky, není moc vypovídající. Vhodnější je v inzerátu vyjmenovat, co vše do oddělení spadá, jak velký je tým i objem práce, uvedl.

Inzerát má obsahovat také znalosti a schopnosti, které jsou pro vypsanou pozici důležité. Chybou je podle Surky naopak požadavek na perfektní angličtinu, když ji pak pracovník téměř vůbec nevyužije. Je také dobré popsat, jak bude výběrové řízení probíhat. Platí totiž, že čím přesnější jsou informace v inzerátu, tím více na něj odpoví uchazečů, kteří se na pozici opravdu hodí, vysvětlil Surka, podle kterého je pro některé firmy oříškem i to, zda zveřejnit platové podmínky.

Výška mzdy může zvýšit počet reakcí na inzerát a zároveň ušetří čas při práci s těmi, kteří mají výrazně vyšší platovou představu. Mnohé společnosti ale nechtějí zveřejňovat platovou politiku anebo mají nějaké rozmezí, v jehož rámci chtějí plat konkrétnímu zájemci nabídnout. Podle toho, jak je na konkurzu zaujme, dodal.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).