Jak je to se zdravotním pojištěním, když otěhotníte v průběhu studia a přerušíte?

Sdílet

dítě, děti, rodina, těhotenství, mateřská, rodiče, rodičovská Autor: Shutterstock

Pokud se vám během studia stane úraz nebo onemocníte, a musíte studium přerušit, pak jste stále nezaopatřeným dítětem a zdravotní pojištění za vás i nadále platí stát. U těhotenství je to ale jinak. Podle vyjádření MPSV totiž těhotenství není ani nemoc, ani úraz, a tak jej nelze považovat za důvod pro přerušení studia.

Jiná situace by byla u rizikového těhotenství, kdy má dotyčná např. lékařem nařízený klid na lůžku nebo je dokonce hospitalizovaná, a proto studium přerušuje, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny. Pokud ale na rizikovém těhotenství nejste, pak platí, že ode dne přerušení studia nejste nezaopatřeným dítětem, ale osoba bez zdanitelných příjmů a musíte si zdravotní pojištění samy platit.

Výjimkou je vysoká škola. Pokud přerušíte studium na dobu, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená, považuje podle zákona o státní sociální podpoře za soustavnou přípravu na budoucí povolání a po tuto dobu zůstáváte osobou, za kterou hradí pojistné stát.

Jako studentka ale nemáte nárok na mateřskou dovolenou, protože nejste nemocensky pojištěna. Nemáte nárok ani na dávky peněžité podpory v mateřství.

Přerušení studia musíte vždy oznámit své zdravotní pojišťovně, a to do 8 dnů od změny.

Po porodu jste nařazena do kategorie státních pojištěnců, protože budete pobírat rodičovský příspěvek. Na ten nárok máte a náleží vám při splnění podmínek daných zákonem již za měsíc, ve kterém se dítě narodí.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).