Hlavní navigace

Jak je to s pravdivostí mýtů, které odstrašují od investování?

Sdílet

Ačkoli Češi začínají investovat víc než v minulosti, stále mezi lidmi koluje řada názorů, proč se raději spokojit jen s penězi na spořicím účtu. Jaké jsou hlavní důvody, kterých se bojíme?

Riziko pro mé peníze

Každý je ochoten tolerovat v investicích jinou míru rizika a právě tomu by se měl uzpůsobit výběr investičních nástrojů. Pomyslnou hranici byste překračovat neměli, protože se nebudete cítit komfortně. Navíc pro dlouhodobé investování není nic horšího než horká hlava plná emocí, která v nejhorší možné fázi prodá svůj podíl ve fondu. Zároveň je třeba si uvědomit, že nižší míra rizika s sebou nese nižší zhodnocení a naopak.

Blíž se propad?

Ne každá dlouhodobá investice před obdobím propadu znamená pro investora problém.

Co třeba rok 1997, tři roky před splasknutím internetové bubliny a deset let před vypuknutím světové finanční krize?


Zdroj: Morningstar

Jak ukazuje graf vývoje takové jednorázové investice, na konci vašeho dvacetiletého horizontu končíte i přes dvě velice těžká období s téměř dvojnásobnou částkou. To zase není tak špatné, jak jste si možná na začátku mysleli. A pokud jste spíše konzervativní či vyvážení investoři, pak pro vás ani ta dvě krizová období nebyla příliš bolestivá, vysvětlil Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust.

Akcie a dluhopisy jsou teď drahé

O mnohých akciových indexech to podle Pecha nyní skutečně platí a v budoucích pěti až deseti letech slibují nižší než průměrné výnosy. Nicméně i v této situaci nadále slibují výnosy, které zdaleka převyšují jiné možnosti uložení nadbytečných peněz. A navíc, některé akciové indexy jsou i dnes poměrně levné. Dobrý investiční poradce je dokáže najít a doporučit, myslí si Pech.

Investice do firem, které neznáte

Do ničeho se nenuťte, na trhu je řada firem, které zná každý. Firmy jako ČEZ a Komerční banka zná každý. Český akciový trh se těší okázalému nezájmu investorů. 10% zhodnocení je na pětiletém horizontu oproti zbytku světa skutečně neviditelné. Ty 2 % ročně jsou ale i tak víc, než lidem přinesly peníze uložené na pevně úročených vkladech, uvedl Pech s tím, že nezájem o náš malý trh má také za důsledek, že více jak 6% dividendový výnos, který investoři od firem obchodovaných v Praze získávají, je aktuálně bezkonkurenční. Zároveň připomněl, že pokud vám vadí bankovní poplatky, dividendy vyplácené bankami vám je vrátí. Podobně je to s cenami elektřiny. Dividenda vyplácená společností ČEZ vám přinejmenším část nákladů za energie vrátí.

Nerozumíte tomu

Investování není zdaleka jen spekulativní nákup a prodej akcií, který vyžaduje znalosti problematiky i neustálý přehled o aktuálním dění na trzích. Existuje řada společností, které nabízejí správu peněz v rámci fondů spravovaných investičními profesionály. Vy byste si měli vybrat, které z prověřených společností věříte natolik, že si necháte poradit.

I o investicích si přečtěte třeba rozhovor s Alešem Michlem: Stát tu není od toho, aby vám vyplácel velký důchod

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).