Hlavní navigace

Druhé kolo Dešťovky se rozjíždí dnes v 10 hodin. Co potřebujete znát?

Sdílet

Dnes, ve čtvrtek 7. září 2017, se v 10 hodin rozjede druhé kolo dotačního programu Dešťovka. Státní fond životního prostředí (SFŽP) začne opět přijímat žádosti o dotaci na využívání dešťové a odpadní vody na zalévání zahrady nebo splachování.

V minulém kole se alokovaných 110 mil. Kč „rozebralo“ za 28 hodin. Do druhého kola je připraveno 240 mil. Kč, polovina z prostředků ale půjde pouze do oblastí postižených suchem. Těch je ale podle rozšířené definice více než v kole prvním.

Na rozdíl od prvního kola Dešťovky se před spuštěním toho druhého živě debatovalo o požadavku Sdružení oboru vodovodů a kanalizací doporučí (SOVAK), aby v rámci programu byly při splachování dešťové vody nutné smlouvy mezi příjemci dotace a provozovatelem kanalizace. Ten by podle sdružení měl chtít buď o čtvrtinu vyšší stočné, nebo nainstalování měřáku na odpadní vodu. Dešťová voda se podle sdružení totiž stává odpadní vodou a měla by tak podléhat zpoplatnění.

Podle SFŽP by se mělo jít cestou zvýšení stočného koeficientem 1,25. Výdaje domácností by se tak ale zvýšit podle fondu neměly, protože kvůli využití dešťové vody zase klesne odběr vody z vodovodu. V případě, že by nově získaný zdroj vody byl dále využit i jiným způsobem, než je splachování, je to možné zohlednit další úpravou koeficientu, podloženou technickým výpočtem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).