Hlavní navigace

Jak je to s platbou zdravotního pojištění, když první pracovní den připadá na svátek?

Sdílet

Peníze, koruny, zdraví, zdravotnictví Autor: Depositphotos

Pokud nastupujete do nového zaměstnání, je z hlediska zdravotního pojištění velmi důležité, od kdy vám vznikl pracovní poměr. Jestliže jste například uzavřeli pracovní smlouvu od 1. května 2019, považuje se za den nástupu právě středa 1. května, ačkoli byl státní svátek a ačkoli jste fyzicky do práce přišli až ve čtvrtek 2. května 2019.

Za den nástupu do zaměstnání se pro účely zdravotního pojištění považuje den, od kterého dle pracovní smlouvy zaměstnanci vznikl pracovní poměr. Nikoli den, kdy zaměstnanec do zaměstnání skutečně nastoupil, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny

Zaměstnavatel by vás tedy správně měl ke zdravotnímu pojištění přihlásit od 1.5. Pokud to ale neudělal a přihlásil vás až od čtvrtka 2.5., mohou z toho pro vás plynout důsledky, ačkoli postup zaměstnavatele není správný.

Jestliže pracujete jen na hlavní pracovní poměr, pak nic doplácet nemusíte. Pojistné za květen za vás hradí zaměstnavatel a je jedno, že nenahlásil celý měsíc.

Jiná situace však je v případě, kdy byste v souběhu se zaměstnáním měli jako vedlejší ještě samostatnou výdělečnou činnost. Jestliže při zaměstnání podnikáte a hlavním zdrojem příjmů je vaše zaměstnání, nemusíte jako OSVČ platit zálohy na pojistné ani nemusíte dodržet minimální vyměřovací základ. Podmínkou však je, že souběh samostatné výdělečné činnosti a zaměstnání trvá po celý kalendářní měsíc. Jediný den výpadku tedy může způsobit nutnost změnu ohlásit pojišťovně a za daný měsíc zaplatit jako OSVČ zálohu na pojistné, dodává Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).