Hlavní navigace

Jak funguje elektronická aukce realit? Přihazovat na poslední chvíli není dobrá taktika

Sdílet

Pokud budete kupovat nemovitost, jednou z variant je například elektronická aukce. Ty provozují specializované aukční portály, přičemž pravidla konkrétní aukce se řídí aukční vyhláškou. Čekat s příhozem do poslední chvíle se ale v tomto případě nevyplácí. S každým dalším příhozem se totiž čas aukce posouvá.

Jakožto zájemce o nemovitost se musíte na aukčním portále zaregistrovat, přihlásit se k vybrané aukci a složit vratnou aukční jistinu, jejíž výše je definovaná aukční vyhláškou. Každá aukce má stanovenu vyvolávací cenu, výši minimálního příhozu, případně i výši maximálního příhozu, začátek aukce a plánovaný konec aukce. Obvykle aukce probíhá tak, že pokud je v posledních dvou minutách uskutečněn příhoz, posouvá se konec aukce o 2 minuty od uskutečnění tohoto příhozu, říká Jiří Hruška z CENTURY 21 Partner Liberec. Pokud byste tedy čekali na poslední chvíli s tím, že přihodíte a nikdo jiný už nestihne zareagovat, máte smůlu.

V případě, že byste chtěli nemovitost prodat, může vám realitní makléř pomoci správně posoudit a navrhnout cenu, za kterou je reálné nemovitost prodat. U specifických nemovitostí se pak doporučuje právě aukce. Jsou případy, kdy jde o velmi specifickou nemovitost, kterou lze jen velmi těžko vzhledem k nedostatku empirických dat nacenit. A pokud je o takovou nemovitost skutečně velký zájem, pak má smysl zajistit prodej nemovitosti prostřednictvím aukce, říká Jiří Hruška. Typickým příkladem je také rozprodej bytů ve vlastnictví obce.

Elektronická aukce ale má i svá rizika. Pokud se totiž do aukce nepřihlásí dostatečné množství reálných zájemců o koupi, aukce ztrácí svůj význam.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).