Hlavní navigace

Jak dlouhá má být dovolená a jak se při ní nestresovat prací?

Sdílet

Pokud se chystáte vybírat si v práci dovolenou, měli byste si ji vzít v délce alespoň 14 dní. V opačném případě si příliš neodpočinete. Většina lidí má k dispozici 20 až 25 dnů dovolené ročně. Alespoň jednou za rok je vhodné strávit odpočíváním nepřetržitě dva týdny. Většina lidí si nejméně dvoutýdenní dovolenou vybírá právě v létě, říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Během dovolené byste se pak měli věnovat tomu, co vás baví a při čem se uvolníte, ať už je odpočinek aktivní či pasivní.

Před odchodem na dovolenou je však potřeba učinit určitou přípravu a vyřídit záležitosti, které nesnesou odklad. Poté je nutné domluvit zástup během nepřítomnosti. Je zapotřebí vyjasnit, které typy úkolů vyřeší kolegové, které počkají na návrat, a kvůli kterým mohou případně zavolat nebo napsat e-mail v době dovolené, říká Tomáš Surka.

Důležitou otázkou je také dostupnost na telefonu během dovolené. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí má v současné době v telefonu nepřetržité připojení k internetu a jsou tudíž neustále k zastižení, může být v rámci dovolené osvobozující se od datového připojení odstřihnout. Někdo také telefon vypíná či přesměruje. Obecně však platí, že čím více během dovolené ztratíte kontakt s prací, tím lépe.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 6. 2017 9:59

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    bohuzel pracuji v malinke firme, kde zastupitelnost je prakticky nulova, takze vic nez tyden dovolene v kuse se tam "nenosi". Kdyz se vratite mate na stole kupu prace za ten uplynulej tyden ...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).