Hlavní navigace

Jak často máte ze zdravotního pojištění nárok na novou zubní protézu?

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 2. 2016

Nepamatujete si, kdy vám naposledy zhotovovali zubní protézu a zda už máte nárok na novou? Na tuto otázku vám odpoví váš stomatolog, který má tuto informaci uvedenou ve zdravotní dokumentaci. Měl by vám být také říci, zda už máte nárok na další novou protézu hrazenou ze zdravotního pojištění. A to i v případě, že jste k vašemu současnému stomatologovi přešli teprve nedávno. Nový lékař musí tyto informace získat od toho původního ve výpisu z dokumentace, který si vyžádá.

Zákon přímo stanoví, že při převzetí do péče si registrující lékař vyžádá informace potřebné k zajištění návaznosti zdravotní péče a předchozí registrující lékař je povinen mu je písemně předat, vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že dohledat informaci o případném nároku na novou protézu může v případě nutnosti i zdravotní pojišťovna.

Zdravotní pojišťovny dospělým pacientům platí náhrady následovně:

  • jednou za dva roky pryskyřičné korunky plášťové z plastu a kompozitního plastu,
  • jednou za pět let ostatní fixní protetické náhrady,
  • jednou za tři roky snímatelné částečné a celkové náhrady (pokud revizní lékař nerozhodne jinak).

Zdroj: VZP

V žádném případě ale VZP nehradí ztracené nebo nedbalým zacházením poškozené stomatologické protetické náhrady apod., dodal Tichý.

Plně hrazené jsou podle něj z veřejného zdravotního pojištění pro dospělé nad 18 let:

  • částečné snímatelné náhrady a celkové snímatelné náhrady ve standardním provedení
  • korunkové náhrady – plášťové korunky ve standardním provedení
  • rekonstrukční náhrady a rehabilitační a léčebné pomůcky. )

Všechny ostatní protetické práce včetně oprav jsou hrazeny se spoluúčastí pacienta (platí rozdíl mezi cenou a úhradou od pojišťovny), nebo hrazeny z veřejného pojištění nejsou. U převážné části protetických výrobků pro osoby starší 18 let spoluúčast existuje, informoval ještě Tichý a dodal, že o ceně byste se měli předem informovat u lékaře, resp. ten by vám ji měl předem vždy oznámit.

Spoluúčast se může v různých zdravotnických zařízeních lišit, i když výše úhrady od pojišťovny je stejná, ať navštívíte kteréhokoli stomatologa. Obecně spoluúčast určuje zákon o veřejném zdravotním pojištění, resp. jeho příloha č. 4 „Seznam stomatologických výrobků“. Do ceny ale může každý poskytovatel stomatologických zdravotních služeb zakalkulovat své oprávněné (ekonomicky zdůvodnitelné) náklady a přiměřenou míru zisku. Proto vám přesnou informaci o požadované finanční částce může dát jen váš stomatolog.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).