Hlavní navigace

Jak bude proti "šmejdům" bojovat nový občanský zákoník?

Sdílet

Gabriela Hájková 16. 12. 2013

Nový občanský zákoník přinese kromě jiného také větší ochranu spotřebitele při nakupování mimo prostory obvyklé pro podnikání, tedy při podomním prodeji nebo na předváděcích akcích. I pokud se ty budou konat v provozovně pořadatele předváděcí akce, bude se na na tyto případy vztahovat možnost výpovědi smlouvy do 14 dnů tak, jak je tomu právě u podomního prodeje.

Za pozornost stojí i novinka, která usnadní život zejména napáleným seniorům. Ti se od vrácení zboží často nechají odradit tím, že hromada zbytečností, které jim prodejce přivezl, je příliš objemná a nejde snadno vrátit třeba poštou, popisuje vedoucí právní poradny dTest Miloš Borovička s tím, že nově proto v takovém případě spotřebitel nemusí po odstoupení od smlouvy zboží draze odesílat, prodejce si vše musí odvézt na své náklady.

Další změny, které NOZ v této oblasti přinese (zdroj: dTest)

  • Zájezdy, organizované za účelem prodeje a propagace, jsou přímo považované za prodej mimo obchodní prostory.
  • Zvýšená ochrana se týká i případů, kdy prodejce odchytí zákazníky na veřejnosti, naláká je do své provozovny.
  • Podmínky pro odstoupení od smlouvy jsou vstřícnější. Odstoupení stačí ve 14 denní lhůtě odeslat, podle současné úpravy je třeba, aby bylo odstoupení do 14 dnů doručeno.
  • Pokud obchodník neinformuje spotřebitele o právu odstoupit od smlouvy ve lhůtě čtrnácti dnů, lhůta k odstoupení se prodlužuje o rok a počítá případně až od okamžiku, kdy obchodník tuto povinnost dodatečně splní.
  • Pokud jde o zboží, které nelze vrátit poštou a podnikatel ho sám dopravil ke spotřebiteli, stačí odstoupit od smlouvy a obchodník si jej musí odvést na vlastní náklady.
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).