Hlavní navigace

Investovat do bytů se stále vyplatí, nejvýnosnější jsou ty malometrážní

Sdílet

Lenka Kašparová 30. 7. 2019

Ceny nemovitostí a vysoké nájmy nahrávají majitelům investičních bytů. Podle průzkumu, který zpracovala developerská společnost JRD, se průměrná cena měsíčního nájmu v Praze pohybuje kolem 353 Kč na metr2. U bytů s uspořádáním 2+kk, které je v současnosti nežádanější, se měsíční nájem vyšplhal až na 20 000 Kč.

Majitelům investičních bytů tak může pronájem přinést reálný výnos až 5 % ročně. Investoři často upřednostňují menší byty. Na poptávku po investičních bytech reagují také developerské společnosti, a to vytvářením malometrážních bytů.

Nájemné za m2 obytné plochy je nejvyšší u jednopokojových bytů zhruba 406 Kč. U větších jednotek nájem za metr čtvereční klesá. Rozdíl mezi průměrným měsíčním nájmem u bytu 1+kk a 2+kk činí přes 30 %, zatímco rozdíl mezi jejich podlahovou plochou je kolem 50 %. Z toho plyne, že jednopokojové byty mají přibližně o 20 % vyšší nájemné za m2 plochy, a zároveň i větší výnos pro investora, který byt koupí a následně jej pronajímá, komentuje Pavel Krumpár, obchodní ředitel JRD.

Podle informací poradenské společnosti Deloitte slouží dnes 30 % až 40 % bytů v novostavbách jako investiční projekty. Nejlukrativnější přitom není centrum města, jak by se mohlo na první pohled zdát. Výnosnost z nájemného zde totiž sráží vysoká kupní cena bytů. Mnohem výhodnější je koupě investičního bytů v městských částech Prahy 3, 4, 8, 9 nebo 10.


Autor grafů: JRD

Autor grafů: JRD

Autor grafů: JRD

Autor grafů: JRD
Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).