Hlavní navigace

Jak postupovat, když v zahraničí nabouráte?

Sdílet

Pokud na dovolenou cestujete vlastním vozem, vždy se ještě před odjezdem ujistěte, že jeho technický stav je v pořádku a cestu zvládne. S sebou si vezměte technický průkaz, zelenou kartu a ověřte si platnost technické prohlídky. V případě půjčeného vozu je nutné u sebe mít dokumenty, kterými doložíte oprávnění nakládat s daným vozem. Plnou moc, případně nájemní smlouvu, po vás mohou chtít i při běžných silničních kontrolách.

Jestliže v zahraničí dojde k dopravní nehodě, vždy přivolejte policii. I pokud nedošlo ke zranění osob. S ostatními účastníky dopravní nehody vyplňte evropský záznam dopravní nehody. Tento standardizovaný dokument je klíčovým zdrojem informací pro jakoukoli pojišťovnu, věnujte mu proto mimořádnou pozornost. Záznam o nehodě podepište výhradně v případě, že zcela a úplně rozumíte jeho obsahu a souhlasíte s jeho zněním. Jinak do něho v češtině uveďte své vlastní vyjádření o nehodě, zdůrazňuje Ladislav Bělina, produktový ředitel Slavia pojišťovny.

Vyplnění záznamu o dopravní nehodě není komplikované. Je ovšem potřeba zapsat jména a adresy řidičů ostatních poškozených vozidel, údaje o těchto vozidlech (zejména registrační značku, značku výrobce, typ a barvu vozidla) a rovněž kontaktní údaje případných svědků. Ze zelené karty si také opište nebo nafoťte název a sídlo pojistitele ostatních účastníků nehody, číslo pojistné smlouvy, číslo zelené karty a její časovou platnost. Všechny tyto údaje se nacházejí v rubrikách 3 a 4.

Rozsah úkonů, které je nutné učinit po dopravní nehodě souvisí přirozeně s rozsahem poškození, které váš automobil utrpěl. Pokud je auto nepojízdné, nebo se potřebujete poradit o dalším postupu, je vhodné vždy kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které máte uzavřeno povinné ručení.

Škodu také co nejdříve oznamte pojistiteli. Svůj nárok na pojistné plnění a dokumentaci prokazující odpovědnost za škodu řidiče nebo provozovatele cizozemského vozidla je možné doručit přímo na příslušnou pojišťovnu viníka nehody. Kontaktovat můžete i národní kancelář pojišťoven toho státu, ve kterém k dopravní nehodě došlo – adresu, telefonní a faxové číslo najdete na zadní straně zelené karty. Pokud vám byla v zahraničí způsobena škoda cizozemským vozidlem registrovaným ve státech Evropského hospodářského prostoru, máte možnost se obrátit i na škodního zástupce zahraničního pojistitele v České republice. Kontakt na něj vám poskytne informační středisko České kanceláře pojistitelů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).