Spočítejte si...

Zavřít

Intel: Starší počítač může zvýšit náklady na energii až 40krát

Provoz starších počítačů může z hlediska spotřeby energie být až 40krát nákladnější, než u těch nových. Náklady na roční provoz PC se pohybují od 100 do 4000 Kč. Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Intel.

Spotřeba elektrické energie jednoho pět let starého stolního počítače činí ročně přibližně 1500 Kč , ale může dosáhnout až 4000 Kč, obzvláště pokud přes noc uživatelé z pohodlnosti či kvůli softwarovým aktualizacím nejsou zvyklí počítače vypínat anebo vypínají jen monitor, vysvětlil Petr Ulvr, manažer pro firemní zákazníky společnosti Intel.

Omezovat provoz počítače na dobu, kdy s ním opravdu pracujeme, se podle Ulvra vyplatí už u pět let starých stolních počítačů.

Stolní počítač s rokem výroby 2008 je přístroj, který má největší dopad na energetickou bilanci, jejich provoz je dražší než například provoz ledniček, mrazáků či plazmových televizorů. V celé řadě firem i domácností jsou ovšem běžně v provozu mnohem vysloužilejší modely počítačů, jejichž spotřeba je často ještě vyšší, varuje zpráva společnosti Intel s tím, že velký podíl na spotřebě energie mají například i energeticky náročné starší externí grafické karty, které spotřebovávají energii i při běžných  činnostech, na které by stačila grafika přímo v procesoru.

Stolní počítač, který je zapnutý i přes noc, podle společnosti Intel firmu denně připraví zhruba o 11,5 Kč. A to i když je v nečinnosti. Když u starší počítačové sestavy vypneme v době nečinnosti monitor, spotřeba samotného počítače zůstane stejná. Nároky na energii nejvíce ovlivňuje procesor a jeho parametry, případně externí grafická karta. Každá hodina zbytečně zapnutého staršího počítače stojí až 0,5 Kč, při zátěži jako je například přehrávání videa z webu to může být téměř 1 Kč, uvedl Viktor Péder ze serveru Notebook.cz. 

Slabá koruna by mohla zdražit i již prodané zájezdy Dodavatele energie měníme méně, stále však lze ušetřit        
Milan
Milan (neregistrovaný) ---.silknet.cz
12. 1. 2015 18:37 Nový

Re: Intel: Starší počítač může zvýšit náklady na energii až 40krát

celé vlákno

To je ale pěkná blbost. Třeba 286, 386ky ani nepotřebovaly chladič na procesoru. Na grafice to samý. Čím je počítač novější a výkonnější, tím žere víc. A nové grafiky SVGA s akcelerací žerou vůbec ze všech grafik nejvíc.

hugo
hugo (neregistrovaný) 188.175.61.---
12. 1. 2015 20:06 Nový

Re: Intel: Starší počítač může zvýšit náklady na energii až 40krát

celé vlákno

není problém si pořídit za několik stokorun měřič spotřeby el. energie, vsunout do zásuvky, připojit spotřebič / PC a změřit spotřebu za hodinu, násobit, sečíst a vím jak na tom jsem.

Andrej Babiš aura:10
15. 1. 2015 23:40 Nový

Přímotop

U starších počítačů se více energie přeměňuje na teplo a tak se domácnosti část peněz vrátí v podobě nižšího účtu za topení.

Skutečná úspora energie je nižší i v případě použití úsporných žárovek.