Hlavní navigace

Intel: Starší počítač může zvýšit náklady na energii až 40krát

Sdílet

Gabriela Hájková 12. 1. 2015

Provoz starších počítačů může z hlediska spotřeby energie být až 40krát nákladnější, než u těch nových. Náklady na roční provoz PC se pohybují od 100 do 4000 Kč. Údaje vyplývají z průzkumu společnosti Intel.

Spotřeba elektrické energie jednoho pět let starého stolního počítače činí ročně přibližně 1500 Kč , ale může dosáhnout až 4000 Kč, obzvláště pokud přes noc uživatelé z pohodlnosti či kvůli softwarovým aktualizacím nejsou zvyklí počítače vypínat anebo vypínají jen monitor, vysvětlil Petr Ulvr, manažer pro firemní zákazníky společnosti Intel.

Omezovat provoz počítače na dobu, kdy s ním opravdu pracujeme, se podle Ulvra vyplatí už u pět let starých stolních počítačů.

Stolní počítač s rokem výroby 2008 je přístroj, který má největší dopad na energetickou bilanci, jejich provoz je dražší než například provoz ledniček, mrazáků či plazmových televizorů. V celé řadě firem i domácností jsou ovšem běžně v provozu mnohem vysloužilejší modely počítačů, jejichž spotřeba je často ještě vyšší, varuje zpráva společnosti Intel s tím, že velký podíl na spotřebě energie mají například i energeticky náročné starší externí grafické karty, které spotřebovávají energii i při běžných  činnostech, na které by stačila grafika přímo v procesoru.

Stolní počítač, který je zapnutý i přes noc, podle společnosti Intel firmu denně připraví zhruba o 11,5 Kč. A to i když je v nečinnosti. Když u starší počítačové sestavy vypneme v době nečinnosti monitor, spotřeba samotného počítače zůstane stejná. Nároky na energii nejvíce ovlivňuje procesor a jeho parametry, případně externí grafická karta. Každá hodina zbytečně zapnutého staršího počítače stojí až 0,5 Kč, při zátěži jako je například přehrávání videa z webu to může být téměř 1 Kč, uvedl Viktor Péder ze serveru Notebook.cz. 

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 1. 2015 18:37

  Milan (neregistrovaný) ---.silknet.cz

  To je ale pěkná blbost. Třeba 286, 386ky ani nepotřebovaly chladič na procesoru. Na grafice to samý. Čím je počítač novější a výkonnější, tím žere víc. A nové grafiky SVGA s akcelerací žerou vůbec ze všech grafik nejvíc.

 • 12. 1. 2015 20:06

  hugo (neregistrovaný) 188.175.61.---

  není problém si pořídit za několik stokorun měřič spotřeby el. energie, vsunout do zásuvky, připojit spotřebič / PC a změřit spotřebu za hodinu, násobit, sečíst a vím jak na tom jsem.

 • 15. 1. 2015 23:40

  Agent Bureš

  U starších počítačů se více energie přeměňuje na teplo a tak se domácnosti část peněz vrátí v podobě nižšího účtu za topení.

  Skutečná úspora energie je nižší i v případě použití úsporných žárovek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).