Hlavní navigace

Inovací je kolem platebních karet jako hub po dešti. Česku se zatím vyhýbají

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 1. 2011

Trend přecházet v rámci plateb od hotovosti k platební kartě se v Čechách neustále zrychluje. Také nižší průměrná částka za platbu kartou svědčí o tom, že se učíme platit kartou i své každodenní nákupy. Vyplývá to z údajů asociace Visa Europe. Přesto se k nám nejnovější trendy ještě nedostaly. V jiných evropských zemích už se například testuje provoz plateb prostřednictvím přiložení mobilního telefonu k terminálu nebo bezkontaktních plateb kartou, která se k terminálu taktéž pouze přiloží. Celá transakce tak trvá pár sekund. Přesto se Čechy zatím na tyto pilotní projekty teprve připravují. Jak naznačila Małgorzata O’Shaughnessy, Senior Vice President a regionální ředitelka pro Polsko, Českou republiku a Slovensko, asociace Visa Europe, chybí v Čechách zatím na některých místech potřebné technologie i chuť se jimi vybavit.

S inovacemi nezahálí ani konkurenční MasterCard, která se v Bratislavě podílela na projektu městské karty. Ta spojuje výhody tramvajenky, vstupenky do knihovny a platební karty s možností využití speciálních slev.

Svou novinku připravila také společnost Axescard (exkluzivní partner Global Payments Europe), která představuje kartu s magnetickým proužkem, která kombinuje platební a věrnostní kartu. Spotřebitelé tak budou jednou kartou, kterou budou přijímat klasické platební terminály, u vybraných prodejců zároveň platit (přes „dobytý kredit“) a sbírat věrnostní body. Zatím se do projektu zapojilo 5 společností, jejichž jména zatím nejsou známá. Mělo by však jít o dva maloobchodní řetězce s konfekcí či velkoobchod s potravinami.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).