Spočítejte si...

Zavřít

Inovací je kolem platebních karet jako hub po dešti. Česku se zatím vyhýbají

Trend přecházet v rámci plateb od hotovosti k platební kartě se v Čechách neustále zrychluje. Také nižší průměrná částka za platbu kartou svědčí o tom, že se učíme platit kartou i své každodenní nákupy. Vyplývá to z údajů asociace Visa Europe. Přesto se k nám nejnovější trendy ještě nedostaly. V jiných evropských zemích už se například testuje provoz plateb prostřednictvím přiložení mobilního telefonu k terminálu nebo bezkontaktních plateb kartou, která se k terminálu taktéž pouze přiloží. Celá transakce tak trvá pár sekund. Přesto se Čechy zatím na tyto pilotní projekty teprve připravují. Jak naznačila Małgorzata O’Shaughnessy, Senior Vice President a regionální ředitelka pro Polsko, Českou republiku a Slovensko, asociace Visa Europe, chybí v Čechách zatím na některých místech potřebné technologie i chuť se jimi vybavit.

S inovacemi nezahálí ani konkurenční MasterCard, která se v Bratislavě podílela na projektu městské karty. Ta spojuje výhody tramvajenky, vstupenky do knihovny a platební karty s možností využití speciálních slev.

Svou novinku připravila také společnost Axescard (exkluzivní partner Global Payments Europe), která představuje kartu s magnetickým proužkem, která kombinuje platební a věrnostní kartu. Spotřebitelé tak budou jednou kartou, kterou budou přijímat klasické platební terminály, u vybraných prodejců zároveň platit (přes „dobytý kredit“) a sbírat věrnostní body. Zatím se do projektu zapojilo 5 společností, jejichž jména zatím nejsou známá. Mělo by však jít o dva maloobchodní řetězce s konfekcí či velkoobchod s potravinami.

Kupujete byt nebo dům? Smlouvejte nebo čekejte, ceny půjdou dolů Je rodičovský příspěvek nebo mateřská z pohledu daně příjmem?        
Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.149.broadband11.iol.cz
27. 1. 2011 16:42 Nový

Re: Inovací je kolem platebních karet jako hub po dešti. Čechám se zatím vyhýbají

celé vlákno

Nu, v případě nabytého kreditu je věc zcela jasná. Otázka dobíjení je malinko sporná. Lze si za tím představit i fyzickou likvidaci karty, tedy že jí přímo dobíjím (ve smyslu rozbíjím) například klackem. Takže se stejnou logikou by mohlo být nahlíženo na dobytí, zde třeba kreditu. Máte ale pravdu, je to hloupost. :-)