Inflace nepřekvapila, na zvýšení úrokových sazeb nadále netlačí

Inflace v září meziročně mírně vzrostla na 1,8 % ze srpnových 1,7 %. Naopak v porovnání s minulým měsícem inflace klesla o 0,2 procentního bodu, což způsobily především tradičně v září levnější dovolené. Ukazují to data Českého statistického úřadu.

Inflace stále zůstává pod inflačním cílem ČNB, jádrová inflace je dokonce záporná. Změny DPH na začátku příštího roku dočasně zdvihnou inflaci ke třem procentům, nicméně opětovné zpomalování růstu ekonomiky, pomalý růst mezd a dlouhodobě nízká inflační očekávání by měly přesvědčit měnovou politiku o tom, že není rizikem ponechat úrokové sazby na současné rekordně nízké úrovni, komentuje budoucí vývoj spotřebitelských cen David Marek ze společnosti Patria Finance.

Ten směrem k úrokovým sazbám a jejich vývoji v příštím roce dále poznamenává, že pokud se bude ekonomická situace zhoršovat, bude možné začít uvažovat i o jejich případném snížení.Nezaměstnanost v září klesla na rovných osm procent Erste snižuje svou expozici vůči rizikovým zemím a navrhuje nulovou dividendu