Hlavní navigace

Erste snižuje svou expozici vůči rizikovým zemím a navrhuje nulovou dividendu

Sdílet

Jiří Hovorka 10. 10. 2011

Kvůli neřešenému státnímu dluhu v Eurozóně a s tím spojenou nejistotou rozhodlo vedení Erste Group o řadě jednorázových opatřeních, která budou mít dopad na výsledky za třetí čtvrtletí 2011.

Dochází tak například k redukci obliga vůči Řecku, Portugalsku, Španělsku, Irsku a Itálii z 1,9 mld. EUR (ke konci roku 2010) na 0,6 mld. EUR (k 30. září 2011). Kombinované obligo vůči Řecku a Portugalsku se tímto krokem snížilo na zhruba 10 mil. EUR.

Erste Group se dále rozhodla pro úplný odpis goodwillu maďarské pobočky Erste (312 mil. EUR) a vytvoření dodatečných rezerv a opravných položek k úvěrům a pohledávkám (450 mil. EUR). Náklady této akce budou činit 762 mil. EUR a bankovní skupina k ní sáhla z důvodů politické a ekonomické nestability v Maďarsku.

Dalším úsporným opatřením, které navrhuje management společnosti, má být nulová dividenda vyplácená ze zisku za rok 2011.

K částečným odpisům dochází i v souvislosti s podnikám Erste Group v Rumunsku, kde v souvislosti s pomalejším než plánovaným hospodářským rozvojem země, banka odepíše 700 milionů EUR.

Celkový dopad do výkazů zisků a ztrát pro 3Q 2011 bude ve výši 1,579 mld. EUR. Negativně bude ovlivněn i vlastní kapitál Erste Group, který si odepíše přes 2 mld. EUR, což je pokles vlastního kapitálu o 11 % a regulatorní kapitál se sníží o 760 mil. EUR. Následkem jednorázových nákladů vykáže Erste Group v roce 2011 ztrátu ve výši 700–800 mil. EUR. Regulatorní kapitál na stupni 1 by měl zůstat nezměněn na hodnotě 9,2 %, vyčísluje dopady aktuálního rozhodnutí Erste Group analytik Fio banky Robin Koklár.

Během posledních týdnů jsme přestali doufat, že se brzy dočkáme řešení vládní dluhové krize v Evropě. Předpokládáme, že to přinese další důsledky pro reálnou ekonomiku a ovlivní náš region, byť dopady budou méně dramatické. Přijali jsme proto radikální účetní opatření v naší rozvaze, abychom připravili Erste Group na další období nejistoty, oznámil Andreas Treichl, generální ředitel Erste Group po jednání představenstva 10. října 2011. Přijatá opatření promění náš zisk za první tři čtvrtletí tohoto roku ve výši zhruba 700 mil. EUR ve ztrátu. Všechny kroky, které jsme podnikli, jsou jednorázové, a připraví naši bankovní skupinu na období, které je před námi. Ukazatel kapitálové přiměřenosti a silná likvidita, faktory, které jsou v těchto dobách stěžejní, zůstanou nedotčeny. Díky silnému provoznímu zisku zůstane ukazatel kapitálové přiměřenosti na konci tohoto roku stejný jako na konci roku minulého, uzavřel Treichl.

Jak zprávu přijmou trhy naznačuje jednak Robin Koklár: Celkově hodnotíme jednorázové odpisy negativně, neboť naše ocenění počítalo v roce 2011 se ziskem, navíc společnost mohla v případě prodejů dluhopisů Španělska a Itálie počkat na lepší ceny, anebo tyto dluhopisy mohly ponechat do splatnosti. Momentální situaci lze hodnotit také podle aktuálního poklesu ceny akcie Erste Group na pražské burze. Ta kolem půl jedenácté hodiny dopolední ztrácela zhruba 15 procent.

Zveřejněná opatření jsou pro banku z krátkodobého pohledu jednoznačně negativní, na druhou stranu se management rozhodl udělat jednorázově kroky, ke kterým by v delším časovém horizontu zřejmě musel stejně postupně přistoupit. Faktory, které k tomu banku vedly, jsou trhu víceméně známé, takže nová je pro trh hlavně kvantifikace dopadů do hospodaření. Ty jsou v mnoha případech (opravné položky v Maďarsku či odpis goodwillu v Rumunsku) vyšší, než bychom očekávali, doplňuje analytický pohled Milan Vaníček z J &T Banky.

Tiskové prohlášení Erste Group

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).