Hlavní navigace

Inflace: nejvíce zdražují nejpotřebnější položky

Sdílet

Gabriela Hájková 22. 2. 2013

Index cen průmyslových výrobců se v lednu zvýšil o 1,1 %, zejména kvůli cenám elektřiny, plynu, tepla, vody a potravinářských výrobků. Meziročně inflace v průmyslových produkčních cenách zrychlila o 0,2 na 1,4 %. V zemědělství ceny rostly meziměsíčně o 2,3 % a meziročně se inflace zvýšila na 15,4 %, tedy na nejvyšší úroveň od srpna 2011. 

Jako každý rok i tentokrát přišlo v lednu zvýšení cen v regulovaných síťových odvětvích. Cena elektřiny stoupla o 3,2 procenta, cena plynu o 6,8 procenta a cena páry a horké vody o 4,7 procenta. Cena vody a její úpravy byla zvýšena o 5,7 procenta, okomentoval vývoj cen David Marek ze společnosti Patria Finance s tím, že v lednu jako obvykle zdražily i potravinářské výrobky. Tentokrát je navíc zdražování potravin podporováno rychle akcelerující inflací v zemědělství. Přispívá k tomu nízká sklizeň v loňském roce, dodal Marek.

Ve stavebnictví a službách naopak pokračuje deflace. Ceny stavebních prací oproti minulému roku poklesly o 0,7 % a ceny služeb o 1,5 %. Nejvíce klesají ceny reklamy (- 13,5 %), vše z důvodu nízké poptávky.

Vývoj produkčních cen ukazuje na slabá inflační rizika, místy naopak převažuje riziko deflace. Výjimkou jsou pouze ceny potravin, jejichž vývoj je ale ovlivněn loňskými klimatickými podmínkami. Z pohledu měnové politiky a úrokových sazeb nepředstavuje vývoj cen motivaci ke změně předpokládaného vývoje, zhodnotil Marek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).