Inflace i nezaměstnanost bez překvapení. Situace by se ale měla zlepšovat

Sdílet

Dnešní data o inflaci nepřinesla žádné překvapení. Ceny dál rostou jen pomalu. V březnu se oproti minulému měsíci zvýšily o 0,1 %, meziročně se růst zastavil na 1,7 %, stejně jako v únoru.

Růst cen se koncentroval do oddílu potravin a nealkoholických nápojů, kde vzrostly zejména ceny zeleniny, chleba, mléka a jogurtů. Naopak březen přinesl sezónní pokles cen dovolených. V březnu klesly i ceny lihovin o 3,4 %, řekl Jiří Šimek, analytik společnosti Citfin s tím, že rozhodující vliv na meziroční růst cen o 1,7 % mají i nadále ceny bydlení a potravin. Výjimkou jsou jedině ceny  vajec, které jsou o 29,3 % levnější než loni, kdy vrcholila vaječná horečka.

Ceny klesly naopak u oděvů a obuvi, mobilních telefonů a dále služby v oddíle pošta a telekomunikace. Levněji je možné tankovat pohonné hmoty nebo koupit osobní automobil.

Výrazného růstu cen se podle analytika kvůli slabé domácí poptávce nemusíme obávat ani v příštích měsících a s tím souvisí i odhad, že centrální banka tak bude pravděpodobně nadále držet sazby na současné nulové úrovni.

Také informace o výši nezaměstnanosti nepřekvapily. Podle očekávání se březnová nezaměstnanosti mírně snížila na 8 %. Na trhu práce je přes 4000 nových pracovních míst (celkem 38 863). Ačkoli ale z evidence pracovních úřadů odešlo 49 814 uchazečů, práci jich našlo jen 26 587. 

Vysoká nezaměstnanost přetrvává zejména kvůli nízké spotřebitelské poptávce u nás i v celé Evropě. Podle analytiků zaměstnavatelé spíše vyčkávají, co přinesou další měsíce, protože stávající zakázky je většina zaměstnavatelů schopna zajistit ze stávajících zdrojů.

V dalších měsících bude pozitivně promlouvat do nezaměstnanosti počasí, tedy sezónní vlivy. Proti těmto vlivům, ale stojí jednak přísun absolventů škol a také potenciální další propouštění vlivem horšící se ekonomické situace. Přesto počítáme s tím, že bychom se mohli během několika měsíců dostat pod 7,5 % hranici, odhadl Tomáš Volf, analytik společnosti Citfin.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).