Pokud jdete jako uchazeč o zaměstnání na pracovní pohovor, vždy vám bude zaměstnavatel klást dotazy. I vy byste se ale zaměstnavatele měli zeptat na to, co vás zajímá. Správně zvolenými dotazy můžete nejen potvrdit svoje kvality, ale také zjistit, zda je pro vás nabízená pozice to pravé. Lidé se často stydí ptát. Bojí se, že za své otázky budou následně negativně hodnoceni. Obavy jsou ale zbytečné, personalisté naopak ocení, když se uchazeč zajímá o detaily. Samozřejmě by se dotazy neměly týkat pouze dovolené, zaměstnaneckých výhod nebo finančních nároků,
říká Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment,
Jedním z dotazů by měla být otázka na konkrétní náplň práce a cíle. Často se totiž stává, že inzerát na pracovní pozici vytváří HR oddělení, nikoliv budoucí nadřízený, a popis pracovních povinností se proto může od reality lišit. Pohovor je tedy ideální příležitostí, jak zjistit všechny detaily, a to včetně cílů, kterých byste měli v dané práci dosáhnout.
Dále se doporučuje zeptat na to, čím se lišili pracovníci, kteří tuto práci vykonávali opravdu skvěle, od těch ostatních. Personalisté nehledají kandidáty, kteří budou dělat práci průměrně, ale chtějí toho nejlepšího. Touto otázkou dáte najevo, že vám záleží na tom samém.
Ptejte se i na výzvy, které vás mohou čekat a jak bude vypadat váš typický pracovní den a týden. Od věci není ani otázka na to, jak dlouho pracoval na dané pozici váš předchůdce a proč odešel. Pokud se lidé na této pozici často střídají, může to být varovným signálem – na vině může být náročný šéf, nerealistická očekávání, špatné podmínky a podobně.
Zajímejte se i o firemní kulturu. Prostředí může být velmi formální se strukturovanou hierarchií nebo naopak uvolněnější. Každému vyhovuje něco jiného, a proto je dobré dopředu vědět, o jaký typ pracoviště jde.