Hlavní navigace

Hypotéky v prosinci zdražily nejrazantněji od roku 2008. Co očekávat letos?

Sdílet

Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex zdražily v prosinci 2018 hypotéky nejrazantněji za 10 let. Z úrovně 2,78 % p.a. totiž poskočily na 2,91 % p.a., což je o 0,13 procentího bodu více. To představuje nejvýraznější meziměsíční růst od srpna 2008.

Banky rychlým podzimním a zimním zdražováním hypoték loni koncem roku „napravovaly“ situaci, ve které se ocitly předtím v létě. Rozpětí mezi průměrnou sazbou hypoték a dvanáctiměsíční sazbou mezibankovního trhu PRIBOR se tehdy ztenčilo na svoji nejnižší úroveň minimálně od začátku roku 2003, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND.

Jinými slovy v té době banky na hypotékách vydělávaly nejméně za posledních 15 let a nyní musely situaci vyrovnat. I malé výdělky jim ale stály za to. Udržováním nízkých sazeb hypoték ukořistily či alespoň udržely tržní podíl v době, kdy Češi pospíchali s žádostí o hypotéku z důvodu říjnového zpřísnění podmínek jejich poskytování, dodává Lukáš Kovanda.

A na co se připravit letos? Předpokládat lze další úpadek zájmu o hypotéky, a to z důvodu přísnějších podmínek a zvyšujících se úrokových sazeb. Svůj vliv mají i stále zdražující nemovitosti, což je ovlivněno pomalou výstavbou. Růst úrokových sazeb by však nakonec nemusel být tak výrazný, jak se ještě nedávno zdálo. Tržní úrokové sazby, od nichž se sazby hypoték odvíjí, totiž v posledních týdnech překvapivě klesají. Souvisí to s obavami ze zpomalení globálního ekonomického růstu a s hrozbou další eskalace napětí v mezinárodních obchodních vztazích, říká Lukáš Kovanda.

Očekává se, že Česká národní banka letos přistoupí nejspíše jen ke dvěma zvýšením sazeb, což by mohlo zmírnit tlak na růst hypotečních sazeb. Ty se tak letos vyšplhají maximálně k úrovni 3,6 %, při zhoršení globálních ekonomických podmínek nelze ale vyloučit ani jejich stagnaci kolem nynější úrovně, a dokonce mírný pokles.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).