Hlavní navigace

Hypotéky navzdory očekávání v únoru dál zlevňovaly

Sdílet

Veronika Němcová 17. 3. 2021

Hypotéky v únoru dál zlevňovaly. Pokles průměrné úrokové sazby podle ukazatele Fincentrum Hypoindex se navzdory očekávání a rostoucím nabídkovým sazbám hypoték nezastavil ani v únoru. Průměrná sazba ale poklesla ve srovnání s lednem už jen mírně – o jeden bazický bod na 1,93 %.

Úrokové sazby už ale začínají růst, na což hypoteční trh reaguje s mírným zpožděním. To je dáno nejen dlouhodobě nízkou marží bank, ale i díky tomu, že počátek roku je ideální dobou pro zvyšování sazeb, aby je pak banky v rámci jarních promoakcí mohly opět mírně snížit. I přes pozvolné zvyšování sazeb průměrná úroková sazba hypoték za únor ještě mírně klesla na hodnotu 1,93 %. Nicméně se dá předpokládat, že se v březnovém Fincentru Hypoindexu se již tento růst projeví, uvedl Jiří Sýkora, hypoteční specialista Fincentrum & Swiss Life Select.

Vývoj hypotečních úrokových sazeb v únoru 2021.
Autor: Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Vývoj hypotečních úrokových sazeb v únoru 2021.

Banky už začaly zdražovat, zájem o hypotéky nepolevuje

Některé banky už zvýšily úrokové sazby kvůli rostoucí ceně pěněz na mezibankovním trhu, kvůli kterému se jim prodražují zdroje financování hypoték. Dalším důvodem je, že zájem o hypotéky stále roste, banky tak nemusejí bojovat o klienty.

Během února zvýšila sazby o jednu desetinu mBank a Moneta Money Bank. Na konci února oznámila zvyšování sazeb i skupina ČSOB, která s platností od 8. března zvýšila sazby hypoték až o 0,2 %. Hypoteční banka a ČSOB tak nově nabízí pětileté fixace s LTV do 80 % od 2,29 %.

V polovině března zvýšila úrokové sazby také Air Bank, a to o dvě desetiny. Hypotéka s pětiletou fixací tak zdražila na 2,19 %. Ostatní banky zatím sice vyčkávají, dá se ale očekávat, že se ke zvyšování hypotečních sazeb zřejmě již brzy odhodlají a průměrná úroková sazba zamíří vzhůru již zřejmě v březnu, předpokládá Sýkora.

Banky v únoru poskytly největší objem hypoték v historii Hypoindexu

Po nejlepším startu hypoteční sezóny v historii, kdy banky sjednaly hypotéky za 24,942 miliard korun, podle něj zájem o hypotéky neustal ani v únoru. Objem poskytnutých hypoték vzrostl oproti lednu o dalších téměř 5 miliard Kč a vyšplhal se až na rekordních 29,913 miliard korun. Letošní únor tak překonal i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypotéky za 29,7683 miliard Kč, a stal se tak nejsilnějším měsícem v historii ukazatele Fincentrum Hypoindex. Banky v únoru sjednaly celkem 9 948 hypoték, což je o 1 568 víc než v lednu a o 2 856 více než před rokem.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).