Hlavní navigace

Hypotéky 2015: Další zlevňování je reálné

Sdílet

Gabriela Hájková 31. 12. 2014

Hypotéky měly letos úspěšný rok. Jen za listopad tuzemské banky podle statistik Hypoindexu sjednaly 7351 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 12,5 mld. Kč. Průměrná výše úvěru se dostala skoro na 1,7 mil Kč. 

Ačkoli v meziměsíčním i meziročním srovnání počet i objem sjednaných úvěrů klesl, stále se jedná o vysoce nadprůměrné výsledky. V listopadu se nad hranici 12 miliard totiž podle zprávy společnosti Golem Finance banky dostaly pouze v letech 2007, 2012, 2013 a letos je to podle statistik těsně druhý nejlepší výsledek v historii. Prvenství si letošek připíše v průměrné výši sjednaného úvěru, který se oproti loňsku zvýší z 1,63 mil. Kč na 1,67 mil. Kč.

Tento posun vzhůru je způsoben jednak příznivou cenou hypoték s vyšším LTV, rostoucími cenami nemovitostí a faktem, že klienti v době levných úvěrů raději volné prostředky investují jinak nebo si je nechávají jako rezervu pro nečekané události, uvádí zpráva Golem Finance. 

Ačkoli pokles úrokových sazeb letos předčil očekávání, odborníci předpokládají, že by úroky u hypotečních úvěrů mohly klesat i nadále a to v rámci jarních akčních nabídek bank. Příští rok by mohl být rok s historicky nejnižší průměrnou roční sazbou. Co se týče objemů poskytnutých úvěrů, očekáváme obdobný vývoj jako letos a objem poskytnutých hypoték v rozmezí 140 až 155 mld. Kč, odhadují odborníci ze společnosti Golem Finance.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).