Hospodářská komora ČR (HK) chce jednat se státem, aby snížil neúnosnou administrativní zátěž zaměstnavatelů. Připravila více než 400 dílčích návrhů, které by měly pomoct tento problém vyřešit. Podle představ živnostníků a firem by se mělo měnit 114 konkrétních ustanovení ve 41 právních předpisech.
Jednou z nejvýraznějších navrhovaných změn má být konec každoročnímu podepisování prohlášení poplatníka daně z příjmů (tzv. růžového prohlášení). To musí každý rok zaměstnanec podepsat ve své mzdové účtárně, aby si mohl nárokovat slevy na dani a daňové zvýhodnění na děti.
Podepisují ho nejen zaměstnanci v zaměstnaneckém poměru, ale také brigádníci, kteří práci vykonávají na základě dohod. Podle zákona musí růžové prohlášení poplatník každoročně podepsat prohlášení k dani nejpozději do 15. února.
Mzdové účetní každý rok uhánějí zaměstnance kvůli podpisu, i když se u většiny zaměstnanců situace nemění. Je to ukázkový příklad nesmyslné administrativní zátěže už tak složitého daňového systému, bez ní se zaměstnavatelé i zaměstnanci obejdou. Přitom stačí růžový formulář podepisovat při nástupu do zaměstnání a dále v případě, že došlo k nějaké změně, třeba narození dítěte,
upřesňuje návrh prezident HK Zdeněk Zajíček.
V balíku změn, který už Hospodářská komora poslala vládě, navrhuje například:
- zrušit vedení knihy jízd v případě použití vozidla zaměstnancem pro soukromé účely,
- rozšířit princip samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem,
- zkrátit archivační lhůty povinně archivovaných dokumentů,
- sloučit formuláře týkající se vodního zákona.
Když vláda představila konsolidační balíček, podnikatelé uvedli, že jsou připraveni vládě v nutné konsolidaci veřejných financí pomoct. Zdůrazňovali jsme ale oprávněnou obavu, že ani desítky ušetřených miliard korun veřejné finance nestabilizují, dokud vláda nejprve detailně nezmapuje bolavá místa ekonomiky,
říká Zdeněk Zajíček.
Podle prezidenta HK patří mezi největší akutní problémy podnikatelů úbytek pracovníků a legislativou vyvolávané neproduktivní činnosti, jako je nadměrná administrativní a regulatorní zátěž v podnicích.
Ta zpomaluje hospodářský růst země, firmy a stát na ni vynakládají zbytečně tisíce neproduktivních hodin a miliardy korun, přesto její redukce ze strany státu je v mnoha případech jen kosmetická. Slíbili jsme proto, že začneme tím, že státu dodáme k analýze seznam zbytných povinností podnikatelů,
dodává Zdeněk Zajíček.
Komora už dříve vyvinula systém nazvaný Právní elektronický systém pro podnikatele (PES), který mapuje regulatorní zátěž v podobě veřejnoprávních povinností podnikatelů. Podle tohoto elektronického nástroje každá osoba samostatně výdělečně činná musí jen podle 21 základních podnikatelských zákonů plnit 1719 povinností. Zaměstnavatelům stát ukládá nejméně 2100 povinností.