Hlavní navigace

Fotovoltaika by se do zdražení elektřiny měla promítnout 5 %

Sdílet

Podpora alternativních zdrojů a nyní tolik diskutovaná fotovoltaika by se do zdražení elektrické energie měla promítnout 5 %. Píše to ve své zprávě Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO), která se ohrazuje proti tomu, že společnost ČEZ chce podle ní skokové zdražení elektřiny odůvodnit právě fotovoltaikou a podporou alternativních zdrojů obecně.

Ročně každá domácnost zaplatí za podporu zelené energie pouze 240 Kč, ale k ziskům společnosti ČEZ přitom přispěje částkou 3000 Kč. Paradoxem je, že ČEZ je největším investorem ve fotovoltaice a vlastní největší fotovoltaické elektrárny postavené na zemědělské půdě, uvádí zpráva CZEPHO.

ČEZ podle asociace avizoval nutnost zdražení elektřiny o 22 % s tím, že hlavním důvodem je podpora solární energetiky. Podle našich výpočtů by se tato podpora měla v cenách odrazit pouze 5 % v případě podpory fotovoltaických elektráren a 7–8 % v rámci podpory všech obnovitelných zdrojů energie. Ptáme se tedy: Co představuje zdražení o zbylých 14–15 %?, ptá se František Smolka, člen představenstva CZEPHO.

Celé pojednání a zdůvodnění asociace si můžete přečíst v sekci tiskových zpráv.


Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).