Hlavní navigace

Foto: Spořitelna vybírá nové sídlo, projděte si vítězné návrhy

Sdílet

Jiří Hovorka 18. 6. 2018

Česká spořitelna si vybírá z posledních tří návrhů na novou centrálu. Ve finále mezinárodní  architektonické soutěže uspěly návrhy architektů ze Švédska, Německa a Rakouska/České republiky. O tom, který návrh bude realizován, se rozhodne v průběhu léta a podzimu. Budova České spořitelny se začne na pražském Smíchově stavět v roce 2021, její dokončení je naplánováno o dva roky později.

Nezávislá porota v čele s architektem Petrem Hlaváčkem, složená z odborníků na urbanismus a architekturu, zástupců České spořitelny a developera projektu Smíchov City, Sekyra Group, vybrala do finále architektonické soutěže návrhy architektonických kanceláří Baumschlager Eberle Architekten/Pavel Hnilička architekti (Rakousko/Česko), Tham Videgard Arkitekter (Švédsko) a Kleihues + Kleihues (Německo).

Česká spořitelna zahájí ve spolupráci se Sekyra Group jednání s vybranými finalisty a na přelomu léta a podzimu letošního roku se rozhodne o tom, který návrh bude realizován. Soutěž byla organizována podle pravidel České komory architektů.

Projděte si vítězné návrhy:

Architektonické návrhy na novou centrálu spořitelny v jižní části projektu Smíchov City obsahují také řešení urbanistického konceptu této oblasti, kterou chce spořitelna spolu s developerskou firmou Sekyra Group proměnit v moderní multifunkční čtvrť. Nové sídlo spořitelny by mělo mít podobu kampusu, který bude kromě administrativních prostor zastřešovat také různorodé služby pro zaměstnance banky i širokou veřejnost.

Spořitelna stála u zrodu řady krásných staveb, jako je Rudolfinum nebo pražská náplavka. Věřím, že se náš nový kampus stane skutečným komunitním centrem obyvatel Smíchova i Pražanů, v němž budou moci zažít třeba také zajímavou výstavu či koncert. Velkou inspirací je pro nás v tomto smyslu vídeňská centrála Erste, která je přirozenou součástí komunitního života ve Vídni, říká Tomáš Salomon, generální ředitel České spořitelny.

Mezinárodní architektonickou soutěž vyhlásila spořitelna ve spolupráci se studiem MOBA a developerem projektu Smíchov City, Sekyra Group v září roku 2017. Přihlásit se mohla zejména studia, která v minulosti realizovala projekty kancelářských budov o rozloze alespoň 20 tisíc m2, ale spořitelna se také rozhodla umožnit účast i architektům, kteří zatím neměli příležitost podílet se na takto rozlehlých kancelářských projektech.

Do soutěže se přihlásilo celkem 166 architektonických studií, z nichž odborná porota v listopadu 2017 vybrala 15 uchazečů, kteří zpracovali konkrétní návrhy podoby nového spořitelního kampusu. Porotci následně v březnu vybrali šest finalistů, jejichž návrhy postoupily do druhého kola a nyní pak porota zvolila tři nejlepší projekty.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).