Hlavní navigace

Firmy si budou moci odložit platbu sociálního pojištění, zaplatí ale penále

Sdílet

Lenka Kašparová 11. 5. 2020

Vláda schválila úlevu platby sociálního pojištění pro firmy a podniky, odložit si ji mohou až do 20. října 2020. Jedná se o úlevu ve výši 24,8 % z mezd vyplácených zaměstnancům, a to za tři měsíce (květen, červen a červenec). Opatření se konkrétně týká pojistného splatného v období tří měsíců (do 20. června 2020, do 20. července 2020 a do 20. srpna). Z hrubých mezd by tak za zaměstnance odváděli pouze pojistné (6,5 %). Opatření ještě musí odsouhlasit Parlament ČR a podepsat prezident republiky.

Ale pozor, jestliže se zaměstnavatelé rozhodnou možnosti odložení platby sociálního pojištění využít, zaplatí za období odkladu penalizační přirážku, která odpovídá pětině zákonem stanoveného penále. Platba odloženého pojistného se jim tak navýší o necelá 4 % p. a.

V případě, že se zaměstnavatelé rozhodnou využít odklad pojistného se sníženým penále, nebude firma nikde vedená jako dlužník. To je důležité při poskytování dotací nebo jiných forem podpory při současné pandemii, říká Jana Maláčová ministryně práce a sociálních věcí.

Další navrhované změny spočívají v povinnosti zaměstnavatele předkládat přehled o výši vyměřovacího základu a o výši pojistného příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) pouze elektronicky. Dojde tedy ke zrušení možnosti zaplacení pojistného v hotovosti na OSSZ.

S podobou navrhovaného opatření však nesouhlasí Hospodářská komora. V této situaci považuji za absurdní, aby stát od zaměstnavatelů místo pomoci vybíral za odklad pojistného na sociální zabezpečení ještě nějaké penále. Od začátku této krize vládě sdělujeme, že reálnou pomocí podnikatelům a krokem k ochraně pracovních míst je ne odložit, ale aspoň částečně prominout pojistné na sociální zabezpečení odváděného samotným zaměstnavatelem, a to minimálně do podzimu 2020, komentuje připravovaný návrh Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).