Hlavní navigace

Fio banka dostala třímilionovou pokutu od ČNB

Sdílet

Jiří Hovorka 15. 1. 2019

Druhá nejvyšší pokuta pro bankovní sektor přinejmenším za uplynulé desetiletí padla v samotném závěru loňského roku. Česká národní banka potrestala třímilionovou pokutou domácí Fio banku, a to hned za několik pochybení, kterými měl finanční dům porušit legislativu týkající se bankovního byznysu i obchodování na kapitálových trzích. Informuje o tom deník E15.

Fio banka uvedla, že už zjednala nápravu. ČNB Fio bance vyčetla přešlapy v systému odměňování vybraných zaměstnanců, které neodráželo jejich výkonnost. 

Od listopadu 2013 do vydání rozhodnutí nezohlednila Fio banka v systému odměňování poskytnutí úvěrů vybraným pracovníkům, které byly co do výše a úrokové sazby netypické pro úvěry poskytované fyzickým osobám na bankovním trhu a které tyto osoby použily k nákupu státních dluhopisů, z nichž jim plynul a do současné doby plyne pravidelný výnos, uvádí ve svém verdiktu centrální banka.

Regulátor v rozhodnutí rovněž zmínil nedostatky Fio banky v oblasti obchodování s cennými papíry pro klienty, které se týkaly záznamů komunikace s klienty či opožděného vyřizování reklamací. 

ČNB nezjistila žádné pochybení, které by našim klientům způsobilo reálnou škodu či je nějak jinak poškodilo. V závěrech z kontroly je vidět, že na některé naše procesy má regulátor jiný názor, proto uložil sankci, a to ve výši obvykle ukládané bankám působícím na kapitálovém trhu, řekl E15 mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).