Hlavní navigace

Finanční úřady si posvítí na správné zdanění zisků z obchodu s kryptoměnami

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 7. 2022
bitcoin Autor: Depositphotos

Finanční správa zahájila kontrolní akci zaměřenou na prověření správnosti zdanění příjmů, které jsou spojené s kryptoměnami. Generální finanční ředitelství se zaměřilo na daňové subjekty, které obchodovaly s kryptoměnami v roce 2019 a 2020.

Při zpracování dat a informací získaných v souladu s platnou legislativou byla detekována množina daňových subjektů, která řádně nepřiznala či neodvedla daň z příjmů plynoucích z těchto transakcí, upozornila Hana Baráková, tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství s tím, že rozdíl mezi zjištěnými příjmy a údaji v daňových přiznáních (a případů, kdy daňová přiznání nebyla vůbec podána) dosáhl stovek milionů korun.

Finanční správa postupovala cestou minimálního zatížení daňových subjektů umožňující jim dodatečně přiznat daňovou povinnost. Některé subjekty na základě výzev správce daně podaly daňová přiznání rovněž za období, která v této fázi nebyla prověřována, prozradila Baráková a dodala, že v ostatních případech finanční úřady (zatím u 80 % kontrolovaných subjektů) doměřily daňovou povinnost.

Akce ještě nekončí, protože při kontrolní činnosti správce daně přišel na další subjekty, u kterých má podezření, že příjmy plynoucí z obchodování s kryptoměnami nepřiznávají. Zachyceny byly například i případy kolektivního investování fyzických osob do kryptoměn, při jejichž odprodeji byly zhodnocené peněžní prostředky vyplaceny na bankovní účet zástupce investujících osob, který je následně převedl dle smlouvy na účty jednotlivých investorů, z nichž většina nesplnila svou povinnost přiznat a zaplatit daň, dodala Baráková, podle které si Finanční správa vyměňuje informace s dalšími tuzemskými i zahraničními orgány, jež dohlíží např. na regulaci v oblasti boje proti praní špinavých peněz, či se zahraničními daňovými správami, které objevily subjekty – české rezidenty, jimž také plynou příjmy z kryptoměn.

Finanční správa se při kontrolní činnosti zaměřuje také na kryptosměnárny, kryptoburzy, subjekty provozující těžbu kryptoměn a poskytovatele vybraných typů služeb specificky vázaných na kryptoměny.

Nutno dodat, že Finanční správa se snaží o problematice daňových povinností souvisejících s kryptem také informovat na svém webu.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).