Hlavní navigace

Jak na daně, když investujete do kryptoměn?

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 7. 2021

Jak danit výnosy z investic do kryptoměn, když na ně nahlíží Česká národní banka a Finanční správa jinak?

Česká daňová legislativa kryptoměny jako takové prakticky nezná. Navíc je potřeba rozlišit pohled zákona o daních z příjmů a zákona o DPH, upozornil Michal Jelínek, partner V4 Group. Zákon o daních z příjmů se na příjmy z kryptoměn dívá stejně jako na jakékoliv jiné příjmy. Například u směny kryptoměn za fiat jako jsou běžné peníze, se na příjem nahlíží jako na obyčejný nákup zboží, zatímco u směny jedné kryptoměny za jinou se na příjem dívá jako na barterový obchod. V obou případech ale daný obchod, pokud u něj vznikl zisk, podléhá zdanění, vysvětlil Jelínek.

Fiat měna je měna s nuceným oběhem, vytvořená mocí úřední, jinak řečeno zákonná měna Jde tedy o takové peníze, jejichž hodnota je stanovena zákonem.

Co se týče daně z přidané hodnoty, tam jsou podle něj všechny směny kryptoměn za fiat nebo mezi sebou navzájem zcela osvobozeny od DPH.

V České republice se základem pro výklad práva v oblasti kryptoměn stalo podle Jelínka stanovisko centrální banky vydané v únoru 2014. Na něj pak navázalo Ministerstvo financí potažmo Finanční správa a další úřady: Ministerstvo financí vydalo své sdělení v rámci, kterého určilo, že kryptoměny jsou brány jako zásoba, a tak k nim je potřeba přistupovat v rámci účetnictví a daňových zákonů. Je to například rozdíl oproti Slovensku, kde se tamější vláda přiklonila k názoru, že kryptoměny jsou krátkodobý finanční majetek.

Nejčastější chybou, se kterou se Michal Jelínek setkává, je představa, že příjem z kryptoměn se daní až ve chvíli, kdy mi přijdou fiat peníze na bankovní účet. Situace není tak jednoduchá. Pokud na začátku roku koupím například jeden Bitcoin za fiat, nevzniká mi žádný zdanitelný příjem. Pokud o pár měsíců později tento jeden Bitcoin prodám například za Litecoin, může nastat dvojí situace. Pokud v mezičase Bitcoin oproti koruně posílil, tak při jeho prodeji za Litecoin musím zisk z tohoto zhodnocení zdanit, uvedl Jelínek a dodal, že ačkoli se stanovisko centrální banky vyjadřuje jen k Bitcoinu, nikoliv ke kryptoměnám obecně, dnes je chápáno obecně.

Nákup a prodej Bitcoinu není platební službou dle zákona o platebním styku a Bitcoin není ani bezhotovostním peněžním prostředkem. Není dokonce ani investičním nástrojem, a proto pro jeho obchodování není potřeba žádná licence. Licence je potřeba pouze tam, kde by docházelo ke shromažďování peněžních či jiných prostředků od široké veřejnosti za účelem jejich investování do kryptoměn, dodal Jelínek.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).