Hlavní navigace

Finanční arbitr zrušil smlouvu České pojišťovny. Neměla podle něj nárok na poplatky

Sdílet

Jiří Hovorka 15. 2. 2018

Finanční arbitr zrušil v minulých dnech jednu ze smluv o investičním životním pojištění, se kterou se na něj obrátil klient České pojišťovny. Řízení před arbitrem trvalo čtyři roky a na jeho konci musí pojišťovna vrátit klientovi 53 tisíc korun a zaplatit pokutu deset procent z této částky. O případu informuje agentura ČTK, podle které se počet těchto smluv z let 2005 až 2013 počítá v řádech stovek tisíc.

Smlouva životního pojištění Profi Invest je podle rozhodnutí arbitra neplatná jako celek. Úřad konstatoval, že pojišťovna nesjednala právo strhávat na vrub pojištění poplatky a náklady. Dosavadní praxi pojišťovny týkající se výplaty odkupného při předčasném ukončení pojistných smluv posoudil arbitr jako jednání v rozporu s uzavřenou pojistnou smlouvou, cituje agentura z rozhodnutí.

Nález finančního arbitra se vztahuje ke konkrétnímu případu a rozhodně není možné jej vnímat jako precedenční. Česká pojišťovna se s rozhodnutím finančního arbitra neztotožňuje a bude jej rozporovat u nezávislého soudu, řekla mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková s tím, že pojišťovna vždy postupovala v souladu s platnými zákony.

Uvedené rozhodnutí ve vztahu k poplatkům nemůže být překvapivé. Dlouhodobá praxe nezveřejňování nákladů spojených se životním pojištěním u České pojišťovny je známým faktem, řekl ČTK šéfredaktor odborného listu Profi Poradenství & Finance Petr Fejtek. Podle něj naopak o precedent jít může.

Jde o druhé rozhodnutí finančního arbitra z poslední doby, ve kterém rozhodl o neplatnosti smlouvy o investičním životním pojištění. V tom prvním šlo o smlouvy s nulovou rizikovou složkou, kde šly klientovi peníze jen na investice a podle arbitra se tak nejednalo o pojištění. V tomto případě šlo o smlouvu pojišťovny AXA. I ona rozhodnutí arbitra napadne u soudu (čtěte podrobnosti).

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).