Hlavní navigace

Česká ekonomika má za sebou úspěšný rok, rostla téměř o pět procent

Sdílet

Jiří Hovorka 16. 2. 2018

Hrubý domácí produkt České republiky vloni vzrostl podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu o 4,5 procenta. Pokud vynecháme rok 2015, který byl výjimečný z titulu dočerpávání evropských fondů, půjde tak o nejrychlejší růst HDP za posledních deset let, říká Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Banky.

Máme za sebou velmi úspěšný rok. Česká ekonomika zaznamenala dynamický růst, který byl navíc i vyvážený. Podílela se na něm jak domácí, tak zahraniční poptávka. Rostly mzdy i důchody, a domácnosti proto víc utrácely. Zvýšily se také investice. K hospodářskému růstu nejvíc přispěl průmysl, ale dařilo se i službám, shrnul výsledek Marek Rojíček, místopředseda ČSÚ.

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2017 HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,5 procenta a meziročně se zvýšil o 5,1 procenta.

Vývoj ekonomiky tedy zůstává příznivý, což by mělo pokračovat i v následujícím období. A to jednak z titulu příznivé spotřeby domácností tažené růstem mezd, ale také i obnovenou investiční aktivitou. Zvýšená dovozní náročnost investic a vyšší domácí poptávka by však měla v letošním roce navýšit dovozy ze zahraničí, což pak bude statisticky snižovat příspěvek čistého zahraničního exportu k růstu HDP. Z toho titulu by tak měl růst HDP letošním roce mírně zvolnit, a to zhruba na 3,5 procenta, přidává výhled pro letošní rok Seidler.

Zpomalení po loňském silném výsledku v letošním roce čekají i další ekonomové. Přece jen jsou její disponibilní kapacity v průmyslu z velké části vyčerpány a navíc nedostatek kvalifikovaných i nekvalifikovaných zaměstnanců představuje stále větší bariéru pro další expanzi průmyslových firem. Proto i nadále předpokládáme, že česká ekonomika v letošním roce poroste zhruba „jen“ tříprocentním tempem, říká Petr Dufek, analytik ČSOB.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).