Hlavní navigace

Životní pojistka, přes kterou se jen investuje, je neplatná. Pojišťovna musí vracet peníze

Sdílet

Jiří Hovorka 25. 1. 2018

Až desítky tisíc pojistných smluv mohly být v minulosti uzavřeny se závažnou právní vadou. Vyplývá to z rozhodnutí finančního arbitra Moniky Nedelkové ve sporu pojišťovny AXA a jejího klienta. Na případ upozornila agentura ČTK.

Šlo o smlouvu o životním pojištění s nulovou pojistnou částkou, všechny peníze tak mířily na investice. Taková smlouva je podle Nedelkové neplatná a pojišťovna je povinna klientovi vrátit 879 023 Kč. Jde o peníze, které na základě smlouvy do pojišťovny poslal a k nim se přičítá pokuta deset procent z této částky.

Smlouva byla uzavřena v souladu s platnými zákony. Nesouhlasíme s nálezem finančního arbitra a požádáme soud o jeho přezkoumání, řekl agentuře ČTK mluvčí pojišťovny AXA Jiří Cívka. Pojišťovna nicméně musí peníze klientovi poslat už nyní, do verdiktu odvolacího soudu platí rozhodnutí arbitra.

Jde o jedno ze zásadních rozhodnutí typu precedentu, které zneplatňuje pojistné smlouvy nemající žádnou rizikovou složku, tedy proti ničemu nepojišťují. Některé pojišťovny to pod matoucím heslem ‚lepší spoření‘ před několika lety umožňovaly, a je dobře, že finanční arbitr rozhodl o neplatnosti takových smluv, říká šéfredaktor odborného listu Profi Poradenství & Finance Petr Fejtek.

Server Měšec.cz požádal finančního arbitra o zaslání rozhodnutí. Po jeho nastudování přineseme detailní text.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).