Hlavní navigace

Festivalová pravidla a zákazy – na co mají pořadatelé právo?

Sdílet

Gabriela Hájková

Řadě návštěvníků festivalů vadí, že pořadatelé nedovolují vnášet do areálu jídlo a pití a nutí tak do nákupů produktů od tamních stánkařů. Někteří to vnímají jako omezování spotřebitelských práv. Na co mají pořadatelé právo?

Podle Lukáše Zeleného, vedoucího právního oddělení spotřebitelské organizace dTest, mají pořadatelé na zákaz vnášení různých předmětů, jídla a tekutin, právo, které navíc může být motivováno bezpečnostními důvody.

Zákaz vnášet na festival vlastní jídlo a pití nelze označit za zakázanou obchodní praktiku. Každý pořadatel festivalu má právo stanovit si libovolné podmínky pro vstup do areálu. Zákon jej omezuje jen do té míry, že se nesmí jednat o pravidla narušující veřejný pořádek a dobré mravy nebo taková, která se příčí právním předpisům, vysvětlil s tím, že pravidla pro vstup do areálu ale musí být návštěvníkům předem známa například z obchodních podmínek, s nimiž vyjádříte souhlas při koupi vstupenek.

Pozdější změna smlouvy ze strany pořadatele už podle něj není přípustná. Učiní-li pořadatel změny ve festivalových pravidlech, a to včetně změn v programu, může zákazník uplatnit reklamaci a požadovat přiměřenou slevu z ceny vstupenky. Jsou-li změny zvlášť rozsáhlé, lze dokonce mluvit o podstatném porušení smlouvy, které by zakládalo právo na její zrušení a navrácení vstupného, uvedl Zelený.

Na spotřebitelskou poradnu dTestu se obrátila např. paní Jana s dotazem, zda není protizákonné, když pořadatel festivalu umožňuje účastníkům kupovat si jídlo a pití uvnitř areálu jedině za použití speciálních kupónů. Ty se dají pořídit u vstupu, pořadatel ovšem nevykupuje zbylé a nepotřebné kupóny nazpět. Zákon pořadatelům nezakazuje zavádět podobná opatření. Aby šlo o agresivní obchodní praktiku, musel by obchodník omezovat svobodnou vůli spotřebitele obtěžováním, donucováním nebo použitím fyzické síly. V tomto případě ale nikdo návštěvníky nenutí, aby si kupovali nadměrné množství kupónů, které pak nevyužijí, vysvětlil.

Nelze podle něj ani souhlasit s názorem, že se pořadatel dopouští nekalé soutěže tím, že zákazem vnášení potravin fakticky znemožňuje účastníkům nakupovat u jiných obchodníků v okolí areálu. Jednání pořadatele není s to jakýmkoli způsobem ovlivnit hospodářskou soutěž. Areál je přístupný jen účastníkům festivalu a obchodníkům pronajímajícím si zde prodejní prostory. V otázce hospodářské soutěže bude tedy za relevantní trh považováno pouze území, na němž se koná festival a kde mezi sebou soupeří jednotliví stánkaři, dodal.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).