Hlavní navigace

Evidenční list důchodového pojištění za rok 2015 měl již obdržet každý

Sdílet

Zaměstnavatel má povinnost vést pro účely důchodového pojištění patřičné záznamy. Kromě toho ale musí vyhotovit za každého zaměstnance tzv. evidenční list důchodového pojištění (ELDP), který musí do konce května zaslat České správě sociálního zabezpečení.

Ta aktuálně informovala o tom, že za rok 2015 by tento evidenční list měl obdržet již každý zaměstnanec. Na evidenčním listu by mělo být uvedeno:

  • Doba účasti na důchodovém pojištění.
  • Vyměřovací základ.
  • Vyloučené doby (např. pracovní neschopnost).

Pokud zjistíte, že váš zaměstnavatel tento evidenční list ČSSZ nedoručil, případně v něm chybí patřičné údaje, je nutné zaměstnavatele kontaktovat a k doplnění údajů jej vyzvat. Pokud zaměstnavatel nekomunikuje nebo již neexistuje, je vhodné se obrátit na okresní správu sociálního zabezpečení (OSSZ). Ta existujícího zaměstnavatele vyzve k dodatečnému doložení. V případě zaniklého zaměstnavatele OSSZ poradí, jakým dalším způsobem je možné chybějící dobu zaměstnání prokázat.

Evidenční list důchodového pojištění se nevede v případě, kdy jde o výdělečnou činnost, která nezakládá účast na nemocenském pojištění. To je například činnost na základě dohody o provedení práce, kdy příjem nepřesáhne měsíčně částku 10 000 Kč. U dohody o pracovní činnosti pak nesmí přesáhnout měsíčně částku 2500 Kč.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).